Zorunlu Bireysel Emeklilik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zorunlu bireysel emeklilik hakkında öncelikle bilinmesi gereken, zorunlu bir sistem olduğudur. 1 Ocak 2017 yılında yürürlüğe girmiştir. Zorunlu bireysel emeklilik, bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve 5 yaşının altında olan çocuklara zorunlu olmaktadır.

Yasalar tarafından belirlenen bu sistem, bireysel emeklilik sistemine otomatik bir şekilde dahil edilme fırsatını sunar. Bu sisteme dahil olan herkes, bazı avantajlara sahip olabilir. Devlet tarafından sunulan tek seferlik 1.000 TL destek ücretinden yararlanabilmek mümkündür. Ayrıca zorunlu bireysel emeklilik sistemi içerisinde 10 yıldan fazla kalan kişiler için, devlet tarafından toplam birikimin %5’i oranında bir katkı payı verilmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsamaktadır?

Ülkemizde zorunlu olan bu sistemden isteyen kişilerin çıkabilme durumu bulunmaktadır. Zorunlu bireysel emeklilik sistemine girenler kimlerdir açıklanacak olursa, herhangi bir yerde çalışan ve 45 yaşın altında olan kişiler olarak ifade edilebilmektedir. Bu sistem sigortalı olan Türkiye vatandaşları için otomatik bir şekilde başlamaktadır. Yani kişilerin herhangi bir kuruma giderek başvuru yapmasına gerek yoktur. Ancak isteğe göre bu sistemden çıkabilme imkânı sağlanır. Sisteme dahil olanlar 2 ay içerisinde, bu sistemden çıkabilirler. Dahil olduktan 3 yıl içerisinde sistemden çıkan kişiler daha sonra tekrardan bu sisteme girmek istediklerinde, devlet tarafından sunulan 1.000 TL destek kredisinden faydalanamamaktadırlar. Zorunlu bireysel emeklilik sistemine özel ve kamu sektöründe çalışan kişiler gitmektedir. Fakat kolay bir şekilde bu sistemden çıkış yapabilme imkânı bulunmaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı

İnsanlar tarafından yapılan iptal başvurusu sonrasında zorunlu bireysel emeklilik cayma hakkı süreci başlamış olur. İptal işlemleri için 2 ay içinde başvuru yapılması gerekir. Ardından herhangi bir yerde çalışan kişilerin maaşlarından kesilen ücret miktarı sigorta şirketine geçtikten sonra, SMS ya da mail ile gönderilir. Daha sonra sigorta şirketine online olarak iptal formu ya da dilekçe yazılabilmektedir. Bu işlem sonrasında yapılan bütün kesintiler iade edilebilmektedir. Zorunlu bireysel emeklilik cayma hakkının kullanılması için 2 aylık süre açılmaktadır ve bu süre içerisinde başvuru yapılmazsa iptali söz konusu olur.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın