Yurtdışında Çalışanların Emekli Aylığı Kesilir Mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoğu vatandaşın merak ettiği Türkiye’de EYT den hak kazanan kişi yurt dışında çalışıyorsa Türkiye’deki emekli maaşı kesilir mi?

Yurtdışı çalışma süresi borçlanmadan, Türkiye’deki çalışmalarıyla emekli olan biri, yurtdışında çalışmaya başladığında, Türkiye’den almakta olduğu emekli aylığı kesilmez. Ancak yurtdışı çalışma süresini borçlanarak emekli olan biri, yurtdışında çalışmaya başladığında emekli aylığı kesilir.

EYT yasa tasarısının tamamlanarak Aralık 2022 ayında TBMM’ye sunulacağı, ilgili bakan tarafından açıklandı. Yasa tasarısı TBMM’de kabul edilip Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Sorunuzun cevabını yasanın yürürlük maddesi belirleyecek. EYT yasası ile emeklilik hakkı kazanan sigortalılar, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren emeklilik talebinde bulunabilecekler.

Yasanın Ocak 2023 ayında Resmi Gazete ’de yayımlandığını ve yürürlük tarihinin de ‘takip eden ay başından itibaren’ olarak belirlendiğini varsayarsak, yasa 1 Şubat 2023’te yürürlüğe girecek ve yararlananlardan Şubat 2023 ayında emeklilik talebinde bulunanlara, 1 Mart 2023’ten itibaren emekli aylığı bağlanır. Yürürlük maddesi ‘yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer’ şeklinde olursa, Ocak 2023 ayında başvuru yapanlara 1 Şubat 2023’ten itibaren emekli aylığı bağlanabilir.

Yurtdışında Çalışanların Emekli Aylığı Kesilir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın