Yurt Dışında Çalışan Türk Vatandaşların Sosyal Güvenlik Hakları Nelerdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’ya işgücü amacıyla giden vatandaşlarımıza ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kimselere, Almanya’da sosyal güvenceye kavuşturulmaları ve Almanya’da kazandıkları sosyal güvenlik hakların, Türkiye’de bulundukları sırada da yararlanmaları, 01.11.1965 tarihinde yürürlüğe giren, Türkiye Almanya Sosyal Güvenlik sözleşmesi ile sağlanmıştır. Peki Yurt Dışında Çalışan Türk Vatandaşların Sosyal Güvenlik Hakları Nelerdir?

Almanya’da çalışan vatandaşlarımıza, Kısa Vadeli Sigorta kollarından İş Kazası, Meslek Hastalığı, Hastalık ve Analık sigortalarından sağlık ve para yardımlarının yapılmasını kapsamakta olup, Uzun Vadeli Sigorta kollarından ise Malullük, Yaşlılık ve Ölüm sigortalarının sağladığı (gelir/aylık) sosyal güvenlik haklarından, Türkiye’de ve Almanya’da yararlanmalarına imkân tanınmıştır.

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a),(b)ve(c) kapsamındaki sigortalılar ile 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci Maddesine tabi sandıklar, Türkiye Almanya Sosyal Güvenlik sözleşmesi kapsamına dahil edilmiş bulunmaktadır.

Türkiye- Almanya Sosyal Güvenlik sözleşmesi gereğince, Türkiye’de ve Almanya’da çalışması bulunan vatandaşlarımızın, her iki ülkede geçen hizmet süreleri, sözleşme hükmü gereğince, birbirinin devamı sayılmakta ve bir yardım hakkının doğmasında Sosyal Güvenlik Mevzuatı kapsamında birleştirilmektedir.

Türkiye’de ve Almanya’da çalışması bulunan vatandaşlarımıza,  Türkiye ve Almanya Sosyal Güvenlik Kurumlarınca, Türkiye’de ve Almanya’da geçen hizmetler birleştirilerek kısmi (sözleşme) aylık bağlanabileceği gibi, hizmet birleştirilmesi yapılmadan da, her iki ülkece, ülkelerin kendi mevzuatlarına göre geçen hizmet süreleri ile aylığa hak kazanan sigortalılarımıza müstakil aylık bağlanması da mümkündür.

Yurt Dışında Çalışan Türk Vatandaşların Sosyal Güvenlik Hakları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın