Yurt Dışında Çalışan Emekli Maaşını Tam Alabilir mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK açıkladı. Yurt dışına çalışmaya giden emekli maaşını tam alabilecek mi? Detaylar Haberimizin içeriğinde.

SGK, Türkiye’den emekli olmuş kişilerin yurtdışında çalışmaya başlaması halinde maaşını kesiyordu. Ancak bu konuda yeni genelge hazırlandı. Artık yurtdışında çalışmayı sürdüren emeklilerin aylıkları kesilmeyecek.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) son genelgesine göre, Türkiye’den emekli olup yurtdışında çalışmaya başlayanların aylıklarının alınıp alınmayacağı, ilk kez sigortalı oldukları tarihe göre değişiyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce ilk kez sigortalı olan ve yine bu tarihten önce emekli olup aylık bağlananlar emekli aylıklarını almaya devam edebilecekler. Sigortalılık statüsü bu konuda herhangi bir farklılık doğurmuyor.

ÜLKE AYRIMI YAPILMAYACAK

1 Ekim 2008 öncesi ilk kez sigortalı olan fakat bu tarihten sonra emekli olan ve kendilerine emekli aylığı bağlanan kişiler de, yurtdışında çalışırlarsa aylıklarını kaybetmeyecekler. Bu konuda iki ülke arasında sosyal güvenlik sözleşmesi ayrımı yok.

MALÜLLÜK DE KESİLMEYECEK

Bu durum malüllük aylığı için de geçerli. Diğer yandan daha önce ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış bir ülkede çalıştığı gerekçesiyle emekli aylığı kesilenler de, en yakın SGK merkezine başvurarak kesilen aylıklarını yeniden başlatabilecek.

NE ZAMAN KESİLİR?

İlk kez 1 Ekim 2008 sonrası sigortalı olan ve emekli aylığı bağlananlar içinse durum farklı. Bu durumdaki emekliler, yurtdışında çalışırlarsa aylıkları kesilecek. Şu an itibariyle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış olan ülkelerde çalışan emekliler için ise bir diğer risk söz konusu. Örneğin Almanya ile Türkiye arasındaki sözleşmede ileride başka bir düzenleme yapılırsa emeklilerin aylıkları kesilebilir.

BORÇLAR İPTAL EDİLEBİLİR

Bahsettiğimiz genelge çıkmadan önce yurtdışında çalışmaya başlayan emeklilere çalışmaya başladıkları tarihten sonra haksız olarak aldıkları emekli aylıkları için yazı gönderilmişti. Bu şekilde yazı gelmiş emekliler, en yakın SGK merkezine giderek çıkarılmış bu borçları iptal ettirebilirler.

 

Yurt Dışında Çalışan Emekli Maaşını Tam Alabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın