Yetim Aylığı (Maaşı), Kimler Alabilir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda sizlere yetim aylığı şartlarına değinerek maaş miktarının ne kadar olduğu ve kimlerin bu maaşı alabilecekleri hakkında bilgilendireceğiz.

etim aylığı, yetim aylığından yararlananlar güvenli bir işe sahip olduklarında, primin ilk ödemesinden itibaren kesilir. Yetim aylığından yararlanabilmek için gerekli şartların yerine getirilmesi lazımdır.

Kimler Yetim Aylığı Alabilir?

Anne ve babadan yetim aylığı alma şartları aşağıda belirtilmiştir. Yetim aylığının ölen kişinin eşi ve çocukları alabilir.

Eşin ölümü halinde hayatta kalan eşe son alınan maaşın yüzde 75’i bağlanmaktadır. Eğer eş çalışırsa maaşın yarı oranını alır.

Evde bekar kız çocuğu varsa hayatının sonuna kadar bu maaş kız çocuğuna bağlanır.

Hem anne hem çocuk varsa, anneye yüzde 60, çocuğa yüzde 30 bağlanır. Eğer iki çocuk varsa anneye yüzde 50, yetimler ise yüzde 25 maaş oranı ile alırlar.

Erkek çocuklar 18 yaşına kadar maaş alabilir. Tek istisnası öğrenci olmalarıdır. Öğrenciler ise 20 yaşına kadar, yüksek lisans öğrencisi ise 25 yaşına kadar maaştan pay alabilirler.

Yetim Aylığı Ne Kadardır?

Çok merak edilen yetim aylığı ne kadar sorusunun cevabına bakalım.

En düşük emekli maaşı üzerinden hesaplama yaparsak 3500 tl en düşük emekli aylığı ile yüzde 50 oranında dul aylığı alan birine 1750 tl, yüzde 75 oranında alan birine ise 2625 tl düşmektedir.

Yetim Aylığı (Maaşı), Kimler Alabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın