Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hususi pasaport adı da verilen yeşil pasaport yenileme için gerekli belgeler ve bu belgelerin nereye iletilmesi gerektiği ile ilgili bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yeşil pasaport yenileme için gerekli belgeler, yeşil pasaport almak için istenilen belgeler ile aynıdır. Hususi pasaport adı da verilen yeşil pasaportlar, hak eden kişilere 5 yıllık sürelerle verilmektedir.

Yeşil Pasaport Yenileme Başvuruları Nereye Yapılır?

Nüfus Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden randevu alarak, bağlı bulunulan illerde pasaport ile ilgili işlemler gerçekleşmektedir. Yeşil pasaport yenileme başvurusu için Nüfus Müdürlüğü’nün web sitesinden randevu alamıyorsanız, 199 numaralı telefon hattını arayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Yeşil pasaport yenileme için gerekli belgeler arasında olan, anlaşmalı bankalara yatıracağınız harç bedelinin dekontun u almanız gerekmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra randevu alınan tarihte bağlı bulunan ildeki Nüfus Müdürlüğü’ne giderek, yeşil pasaport yenileme başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Almak İçin Gerekli Belgeler 

Yeşil pasaport kimlere verilir? Sorusuna cevap olarak, 1.,2. ve 3. derece devlet memurlarına, devlet memurlarının aile üyelerine, emeklilerine ve emekli devlet memurlarının aile fertlerine verilen ve görevleri süresince belediye başkanlarına verilen, birçok ülkeye belirli bir süre dahilinde vizesiz girmeye olanak sağlayan pasaport türüdür.

Yeşil pasaport yenileme için gerekli belgeler, yeni çekilmiş 6 adet vesikalık biyometrik fotoğraf, kimlik belgesi, pasaport talep formu, yeşil pasaport alınacak kişi öğrenci ise öğrenci belgesi, küçük ise anne ve babasından muvafakatname alınması, pasaport harç bedeli dekontu, kişi emekli ise emeklilik kadro durumunu gösteren yazı ve daha önceden alınmış ve süresi dolmuş olan pasaporttur. Bu evrakları eksiksiz olan kişiler, randevu günlerinde Nüfus Müdürlüğü’ne giderek işlemlerini yaptırabilirler. Burada parmak iziniz de alınacağı için elinize yoğun bir şekilde krem sürerek gitmemenizi öneririz.

 

Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın