Vefat Eden Emeklinin Maaşından Kimler Yararlanabilir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vefat eden babadan dul kızına ne kadar maaş başlandığı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Tüm detayları bu yazımızda ele alacağız.

Ölen babadan dul kızına ne kadar maaş bağlanır sorusu babası ve eşi vefat eden kişilere tanınan haklardan birisi de babasının emeklilik maaşından kızlarına belli bir miktar maaş ödemesidir. Burada özellikle vatandaşlar tarafından merak edilen ölen babadan kızına ne kadar maaş bağlanır sorusunu Kamu rehber olarak ele alacağız.

Ölen babadan kalan emekli maaşı alma özellikle burada yer alan kendi kız çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç olan kimselerin yetim kaldığı zaman herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için devlet tarafından sunulan bir destek yardımıdır.

Ölen Babadan Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

Merhumdan emekli maaşı nasıl alınır sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. Ölen babadan maaş alabilmek için aşağıdaki durumlar gerekiyor.

Öncelikle vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden belli bir güvencesi bulunması gerekiyor. Yani kişi çalıştığı dönem içerisinde bu duruma belli bir kaydı bulunması gerekmektedir.

Aynı zamanda merhumun emekli aylığı ilk olarak eşinin vefat etmesi durumunun ardından çocuklarına bıraktığı hisselere bağlı olarak belli bir maaş bağlanmaktadır.

Ölen kişinin çocuklarının maaş alabilmesi için vefat eden kişinin herhangi bir şekilde emekli olmasına gerek yoktur. Burada 900 günlük SSK priminin aynı zamanda 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması yeterlidir. Kişi bu şartları taşıyorsa çocukları maaş alabilmesi için SSK kurumuna başvurmaları yeterli olacaktır.

Dul olan kız babası vefat ettikten sonra yetim aylığından hak kazanabilmektedir. Bu durumda kişi yetim aylığı kapsamına alınarak Sosyal Sigortalar Kurumunda kurumundan maaş alabilecektir.

Vefat Eden Emeklinin Maaşından Kimler Yararlanabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın