Vazife Malulü Nedir, Kimler Vazife Mamulü Sayılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vazife malulü nedir? sorusu son zamanlarda internet üzerinde en çok araştırılan sorulardan biridir.

Vazife malulü nedir? diye sorsak çoğu kişini cevaplayamayacağı net bir gerçektir. Vazife malulü 5510 sayılı kanunun 4. maddesine göre; vazifelerini yaptıkları sırada ya da vazifelerini yapmak üzere görevlendirildikleri yere araç ile giderken ya da gelirken meydana gelen kazadan herhangi bir sakatlık doğmuşsa bu duruma Vazife Malullüğü, bu durumu yaşayanlara ise Vazife Malulü denmektedir.”

Yani görevlendirdiğiniz iş yerinde veya işe geliş gidişlerinizde herhangi bir kaza sonucu ile iş yapamayacak duruma gelirseniz Vazife Malulü sayılırsınız.

Kimler Vazife Mamulü Sayılır?

“Vazife malulü nedir?” sorusundan sonra en merak edilen diğer bir soru ise kimlerin vazife mamulü sayıldığıdır. “Kimler vazife malulü sayılır?” sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; vazife mamulü, vazifesini yaptığı sırada vazifeleri dışında görevlendirildikleri herhangi bir kamu idaresinde, çalıştıkları iş yeri menfaatine bağlı olarak bir iş yaparken, idare tarafından sağlanan bir araç ile işe geliş gidiş sırasında ya da iş yerinde meydana gelmiş bir kazada kalan kişiler vazife mamulü sayılmaktadır.

Kamu kuruluşlarında meslek fark etmeksizin herhangi bir durumda mağdur kalan herkes vazife mamullüğünden yararlanabilmektedir.

Vazife Malullüğü Çeşitleri

Uygulanan hükümler dikkate alındığı sırada kamu alanında çalışan birçok farklı meslek bulunmaktadır. Astsubay, subay, erbaş ve polisler başlarına herhangi bir durum geldiğinde Vazife Malullüğünden faydalanabilmektedir. Vazife Malulü kamu kurumlarında bulunan mesleklere göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Vazife Malulü çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Normal Vazife Malulü
  • TSK Vazife Malulü
  • Harp Malulü
  • 2330 Sayılı Kanuna Göre Vazife Mamulü

“Vazife mamulü nedir?” ve “Vazife mamulü kime denir?” gibi sorulardan sonra vazife mamulü çeşitliliği de oldukça önemli ve merak edilen sorular arasındadır.

 

 

                                                                                                   

Vazife Malulü Nedir, Kimler Vazife Mamulü Sayılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın