Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversite öğrencileri tarafından en çok merak edilen konuların başında; üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır? Bu sorunun detayları haberimizde.

Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır? Bu sorunun cevabi birçok kesim tarafından merak edilmektedir. 18 yaşını tamamlamış bütün kişilerin sağlık güvenceleri anne ve baba üzerinden sağlanmaktadır. Ancak burada anne baba üzerinden sağlanan sağlık güvencesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.  Üniversite öğrencilerinin ve ebeveynlerin merak ettikleri bu konunun bütün detaylarını bu haberimizde bulmaları mümkündür.

Üniversite Öğrencileri Sigortalı mıdır?

Anne ve baba üzerinden veya herhangi bir şekilde sigortalı olmayan üniversite öğrencilerinin, üniversite tarafından sigortalı yapılmamaktadır. Yani üniversitede böyle bir uygulama yer almamaktadır.  Aşağıda üniversite öğrencilerinin sigortaları ile ilgili durumu detayları ile değerlendirdik.

25 Yaşını Dolduran Üniversite Öğrencileri SGK İşlemleri

Eğitim süresi ve mezuniyetten sonraki 25 yaşına kadar üniversite öğrencileri sigortadan yararlanmaları mümkündür. Şayet çeşitli sebeplerden dolayı 25 yaşından sonra sigortalı çalışma durumu yoksa;

  • Aylık prim ödemesi yaparak zorunlu sağlık sigortasından yaralanabilmektedir.
  • Maddi duru ile ilgili yapılan test sonucunda yeşil kartın çıkması sonucunda bu sağlık hizmetinden yararlanması mümkündür.
  • Genel sağlık sigortasında yaş sınırlaması yoktur. Şayet anne ve babanın sigortası yok ise 25 yaşını doldurmadanda üniversite öğrencisi sağlık hizmetinden faydalabilmektedir.

Üniversite Öğrencisi Anne ve Babanın Sigortasından Yararlanma Yaşı Kaçtır?

Üniversite öğrencileri tarafından merak edilen bir diğer konu ise; üniversite öğrencisi anne ve babasının sigortasından yararlanma yaşı kaçtır? Üniversite öğrencisinin sigortası yok ise; 25 yaşına kadar anne ve babası üzerinden sigortalı olarak faydalanabilmektedir. Şayet anne ve babanın sigorta durumu aktif değil ise sistem otomatik olarak öğrenciyi sigortalı göstermektedir. Şayet sistem bu işlemi kendi yapmadı ise üniversite öğrencisi sağlık hizmetinden faydalanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak bu hizmetten faydalanabilmektedir.

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın