Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor Mu?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğrenciliğinde staj sigortası yaptırmış olan kadınlar, ileride doğum borçlandırması yaptırdıklarında daha erken emekli olma hakları vardır.

Doğum borçlanması, doğum yapan kadınların bu süreçte çalışma hayatından uzak kaldıkları süreyi geriye dönük prim ödeme olarak kullanabilmeleridir. Bu ayrıcalıklı durumla, anne olan kadınların emeklilikte oluşacak olan dezavantajlarının önüne geçmek amaçlanır. Hangi kuruma bağlı olurlarsa olsunlar, tüm kadınlar doğum borçlanması hakkına sahiptir. Peki, erken yaşat staj sigortası başlatan kadınlarında doğum borçlanmasıyla beraber erken emeklilik hakkı vardır.

 

Doğum Borçlanması Nasıl Uygulanıyor?

Emeklilik konusunda oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek için, üç çocuk için her bir çocuk başına, iki yıla kadar doğum borçlanması hakkı tanınır. En fazla 3 çocuk için verilen bu hakla, 2760 güne kadar prim kazanılması söz konusu olabilir. Eğer, bebek ölümü söz konusu olsa bile, doğumdan ölüm vaktine kadar olan süre yine borçlanma olarak yapılabilir. Bunun için doğum öncesi sigortalı bir işte çalışıyor olmak gereklidir. Hatta BAĞ-KUR’lu olarak dışarıdan sigorta primi ödeyenlerde bu imkândan faydalanma hakkına sahiptir. Unutulmaması gerekense, bu hak sadece ilk üç çocuk için kullanılabilir.

Staj Sigortası Doğum Borçlanması Erken Emeklilik İmkânı Sağlar

Doğum borçlanması sadece sigortalı olarak çalışılmaya başlanılan süreden sonra doğan çocuklar için uygulanır. Ancak öğrenci iken kısa vadeli sigorta başlangıcı yaptıran yani staj sigortası başlatan kadınlarda, daha sonra uzun vadeli sigorta kollarına geçilmesi durumunda, bu iki dönem arasında doğan çocukları içinde doğum borçlanması gerçekleştirebilir. Bu durumda yine doğum borçlanması erken emeklilik hakkı söz konusu olacaktır. Kısa vade sigortalar için iş kazası ve meslek hastalığı sigortaları kast edilir, staj görürken sigorta başlatan kişiler içinde, bu primlerin ödemesi düzenli olarak yapılır.

Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor Mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın