Sözleşmeli Personel Yeni Kadro Düzenlemesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplu sözleşmeyle hüküm altına alınan sözleşmeliye kadro çalışması bütün hızıyla sürüyor. İlk taslak metinler de ortaya çıkmaya başladı. 600 bin sözleşmeli personel kadro haklarına kavuşacak.

1- SÖZLEŞMELİ MEMURLAR İÇİN İLK TASLAK ORTAYA ÇIKTI

Edindiğimiz bilgilere göre; Hazırlanan taslak metinlerde kadro hakkı veriliyor. Buna göre; Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda, çalışan sözleşmeli personel kadroya geçirilecek.

2- BELEDİYELERDE ÇALIŞANLARDA YARARLANACAK

İl özel idaresi, belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerinde 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde sözleşmeli olarak çalışanlarda kadro düzenlemesinden yararlanacaklar.

3- 31.12.2022 TARİHİ İTİBARİYLE SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLAR

31.12.2022 tarihi itibariyle Sözleşmeli pozisyonlarda istihdam edilenler ile sözleşmeli personel pozisyonuna atanmaya hak kazananlar kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde müracaat etmeleri halinde ihraz ettikleri kadrolara atanmış sayılacaklar.

4- ASKERDE VE DOĞUM İZNİNDE OLANLARDA YARARLANACAK

Askerlik, doğum veya ücretsiz izin nedenleriyle görevlerinde bulunmayanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlarda düzenlemeden yararlanacaklar.

Sözleşmeli personel pozisyonlarına personel alımına yönelik olarak ilanı verilmiş ve 31.12.2022 tarihi itibarı ile yerleştirme işlemleri bitmiş olan sözleşmeli personelde kadro düzenlemesinden yararlanacak.

 

5- SÖZLEŞMELİDE GEÇEN HİZMET SÜRELERİ MEMURİYETTE SAYILACAK

Memur kadrolarına atanacakların, sözleşmeli pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilecek.

6- MALİ VE SOSYAL HAKLAR HAKKINDA MAHSUPLAŞMA OLMAYACAK

Atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanacaklar önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmayacak.

Sözleşmeli pozisyonlarda geçen toplam hizmet süreleri, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu uyarınca ödenecek emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınacak.

7- AİLE HEKİMLERİ DE DÜZENLEMEDEN YARARLANACAK

4924 sayılı Kanun uyarınca çalışmakta iken 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun hükümlerine göre aile hekimliği uygulamasında görev alanlar hakkında görevlerinden ayrılmalarına gerek kalmaksızın bu madde hükümleri uygulanır.

Sözleşmeli Personel Yeni Kadro Düzenlemesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın