Sözleşmeli Personel Esaslarına Değişiklik Geldi Resmi Gazete Açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi gazete sözleşmeli personel esaslarında yapılan değişikleri bugün açıkladı. Yapılan değişikliklere ve ne anlama geldikleri haberimizin devamında belirttik.

1- Sözleşmeli Personel Çalıştınlmasına ilişkin Esasların ek 8 inci maddesinin sekizinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan “kapsamında eser başı veya temsil başı ücret karşılığı çahştırılanlar” ibaresi “kapsamında; eser başı veya temsil başı ücret karşılığı çalıştırılanlar ile ücreti saat karşılığı belirlenmiş olanlar” şeklinde değiştirilmiştir.
Bu değişiklikle ek 8 inci maddesinin sekizinci fıkrasının ikinci cümlesi; “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının sanatsal faaliyetleri kapsamında bu madde uyarınca çalıştırılanların çalışma gün, saat ve sürelerinin tespiti hususunda Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilidir. Yedinci fıkrada belirtilen 65 yaş sınırlaması, bu sanatsal faaliyetler kapsamında; eser başı veya temsil başı ücret karşılığı çalıştırılanlar ile ücreti saat karşılığı belirlenmiş olanlar için uygulanmaz. Eser başı, temsil başı veya günlük ücret karşılığı çalıştırılanların ücretleri, ayın 15’i beklenmeksizin, görevin yapılmasını müteakiben ödenebilir.” şeklini almıştır.
MADDE 2- Aynı Esasların eki 5 SAYILI CETVEL (BİR YILDAN AZ SÜRELİ HİZMETLERE İLİŞKİN CETVEL)’in 4 üncü satırının;
a) “HİZMET” sütunu “Sanatsal faaliyetler kapsamında temsil başı, eser başı ve yürütülecek diğer sanatsal çalışmalar ile figüranlık çalışmaları” şeklinde değiştirilmiştir. (Önceki hali: Sanatsal faaliyetler için ihtiyaç duyulan solist sanatçı ve sanatçı ile sahne üstünde ve sahne gerisinde ihtiyaç duyulan diğer hizmetler)

b) “ADET” sütununun “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü için” kısmına “Figüran 3.360 adam/ay” satırından önce gelmek üzere “-65 yaş üstü sanatçı (yılda 30 kişiyi geçmemek üzere),” satırı eklenmiştir.
Bu değişiklik sonrasında; “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü için;
“-65 yaş üstü sanatçı (yılda 30 kişiyi geçmemek üzere),
– Figüran 3.360 adam/ay” halini almıştır.
c) “TAVAN ÜCRET” sütununun sonuna “*65 yaş üstü sanatçı için saat ücreti: 295 göstergenin memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar” satırı eklenmiştir.
295 göstergenin memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar ise 295*0,333603 = 98,41 TL’dir.

Sözleşmeli Personel Esaslarına Değişiklik Geldi Resmi Gazete Açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın