Sözleşmeli Personel Alımı Yapılan Danıştay Kararı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kamuda kalıcı hale gelen ve memur istihdamının yerini alan sözleşmeli personel ilanlarında yer alan değişiklikleri açıkladıkSözleşmeli personel ilanlarında yer alan değişiklijker açıklandı.

Aynı kurumda aynı işin üç farklı statüdeki personele yaptırılması bir yana bir de kamu kurumları tarafından yayımlanan sözleşmeli personel ilanlarında da birçok garipliklerle karşılaşıyoruz. Atama yapılacak pozisyonun ile aranan şartlar arasındaki uyum ortadan kalkmaya başlamıştır. Bazı kurumların sözleşmeli büro personel alım ilanında farklı farklı alanlarda mühendislik eğitimi almış olma şartı gibi garipliklerle karşılaşıyoruz.

Örnekle konuyu açıklamak gerekirse bir üniversite sözleşmeli büro personeli ilanında Yükseköğretim Kurumlarının Gıda Mühendisliği ve Orman Mühendisliği lisans programından mezun olma şartı aramaktadır.

Başka bir örnekte ise bir üniversite sözleşmeli büro personeli için aranan şartlar arasında Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Operatörlüğü ön lisans programlarından mezun olma şartı ile istatistik, ekonometri veya matematik lisans mezunu olma şartı arıyor.

Yine başka bir üniversite sözleşmeli büro personeli için “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce) veya İktisat (İngilizce) veya İşletme (İngilizce) lisans programından mezun olma şartı arıyor.

Görüleceği üzere, sözleşmeli personeller için bu tür şartlar konulması nitelikli personel istihdamı bir yana ileride ciddi sorunlar çıkaracak mahiyettedir. Çünkü işsiz mühendisler büro personeli pozisyonlarına müracaat etmek zorunda kalacaklar, ilerleyen süreçte de kendi mezuniyetleri olan mühendisliği yapmak isteyeceklerdir. Yani çalıştıkları pozisyondan mutlu olmayacakları için sürekli bir arayış içerisinde olacaklardır.

Yine bunlar büro personeli maaşı alırken büyük ihtimalle mühendislik görevi yapacaklardır. Bu nedenle bu tür ilanlara müsaade edilmemesi gerekiyor.

Hukuken ilanda belirtilen bölümlerin şart olarak konulmasında bir sorun bulunmamaktadır. Ayrıca, sözleşmeli büro personeli olmak için ilanda belirtilen bölüm mezunlarından müracaat edenler de olacaktır. Ancak bu tür görevler için aranan şartlar doğru olmadığı için ilerleyen süreçte yaptığı işten tatmin olmayan personel, arayışa girecek ve bir süre sonra da başka yerlere geçiş yapacaklardır.

Pozisyonun görev tanımı ile o göreve uygun olmayan şartların aranması yerleşen personellerin bir süre sonra ayrılmasına sebep olacak ve pozisyon boş kalacaktır. Yani basit işler için aşırı nitelikli personel istihdamı personelin kalıcılığını etkileyecek ve bir süre sonra da ayrılmasına sebep olacaktır.

Merkezi bir otoritenin ilanları kontrol etmesi gerekiyor

Bu konuda birilerinin ilgili kurumları uyarması ya da ilanların merkezi yapılması gerekiyor. Merkezi bir otorite kamu personel ilanlarını kontrol etmezse her kurum amirini tatmin etmek için işin gerekleriyle ilgisi olmayan şartları ilanlara koyacaktır. Bu durum ise personel devir hızını arttıracak ve gereksiz kaynak israfı yapılacaktır.

Özellikle üniversitelerin personel alım ilanlarında ciddi sorunlara rastlanmaktadır. Bunun sebebi ise merkezi bir kontrol mekanizmasının bulunmamasıdır. Bunun zor olmadığını düşünüyoruz. Sonuç olarak sözleşmeli personel istihdamının bir bütün olarak masaya yatırılması gerekmektedir.

Dayanışma aidatı yada aynı şeyleri tekrarlayıp yapıp farklı sonuçlar beklemek

29 Ağustos 2021 tarihli yazımızda “Danıştay

Sözleşmeli Personel Alımı Yapılan Danıştay Kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın