Sigortam Başladı Mı, Ödeniyor Mu Nasıl Öğrenebilirim?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigortam başladı mı, sigortam ödeniyor mu, sigortanın başlayıp başlanılmadığı nasıl öğrenilir, sigortanın ödenip ödenmediği nasıl öğrenilir?

Sigortam başladı mı, sorusunun cevabı nasıl öğrenilir?  Sigorta, çalışan kişiler için oldukça önemlidir ve takibini yapmak gerekir. Her çalışanın sigortalı olarak çalışması mecburidir. İşverenler tarafından çalışanların sigortalarının düzenli bir şekilde ödenmesi gerekir. Sigorta sistemi 4/A, 4/B ve 4/C şeklindedir. 4/A da özel sektör, 4/B de kamu sektörü ve 4/C de ise eski sisteme bağlı olan kamu çalışanları bulunur. E – devlet sisteminden sigortanın başlama tarihi, sigortalı olma süresi, prim ödemeleri, kişinin çalıştığı işletmeye dair bilgiler ve başka pek çok bilginin daha yer aldığı sigortaya ait bilgileri öğrenmek mümkündür.

4/A Hizmet Dökümünde Sigorta Durumunu Öğrenme

4/A’ ya bağlı olan özel sektör çalışanları sigortalarının dökümlerini e – devlet sistemi üzerinden öğrenebilmektedir. İlk olarak e – devlet sistemine giriş yapmak gerekir. Arama kısmının olduğu yere sigorta yazılır ve ‘Hizmet Dökümleri’ bölümü seçilir. Uzun vadeli kısımdan sigortanıza ait tüm dökümleri buradan görebilirsiniz.

4/B Hizmet Dökümünde Sigorta Durumunu Öğrenme

4/B hizmet dökümünde sigorta durumunu öğrenmek de 4/A sistemindeki gibidir. İlk olarak e – devlet uygulamasına giriş yapılması gerekir. Daha sonra 4/B hizmet dökümü bölümünden sigortanın durumuna bakılabilir ancak kamu görevlilerinin sigortası düzenli olarak yatırılır bu yüzden herhangi bir sorun oluşması ihtimali yoktur.

4/C Hizmet Dökümü Sigorta Durumunu Öğrenme

4/C hizmet dökümünde eski dönemde sigortasını başlatmış olan ve eski sisteme göre devam eden kişilerin sigorta durumları yer almaktadır. Eski sisteme bağlı olsalar da e – devlet uygulaması üzerinden sigorta bölümüne girilerek 4/C uzun vadeli sigorta durumunu öğrenmek mümkündür.

Sigortam Başladı Mı, Ödeniyor Mu Nasıl Öğrenebilirim?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın