Sigorta Olmadan Çalışan Çalışanın Hakları Nelerdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigorta olmadan çalışanın hakları nelerdir? Türkiye’de çalışma hayatının en büyük sorunları arasında kayıtdışı istihdam bulunuyor.

Sigorta olmadan çalışanın hakları nelerdir? Çalışma hayatında sigorta en önemli konulardan bir tanesidir. Sigorta hem sağlık hem de emeklilik alanında birçok avantaj sunuyor. Sigorta sayesinde çalışırken sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Emeklilik ile de hayatınızı garanti altına almış olursunuz. Sigortalı olarak çalışan kişiler yaşlarını tamamladıktan sonra kolaylıkla emeklilik hayatına geçiş yapabiliyor. Türkiye nüfusun büyük bir bölümü çalışma hayatında yer alıyor. Fakat çalışma hayatında en çok yaşanan sorunlar arasında sigortasız çalışan işçiler yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre çalışanların büyük bir bölümünün Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaydı gözükmüyor.

Sigortasız Çalışmanın Zararları

Sigortasız işçi çalıştıran işletmelere ağır cezalar verilse de günümüzde hala işletmeler kayıt dışı eleman çalıştırıyor. Bu gibi durumlarda işçilerin haklarını araması gerekiyor. İşçiler sigortasız çalıştırıldıkları dönem boyunca, sosyal güvenlik haklarından mahrum kalıyor. Bununla beraber işten çıkarılma gibi bir durum yaşadıkları zaman işsizlik maaşı haklarından da yararlanamıyor. İşçiler tüm bu haklarının koruma altına alınması için hukuksal davalara başvuru yapabiliyor.

Sigortasız Çalışanların Dava Hakkı Var Mı?

İş yerinde çalıştığı dönem boyunca sigortasız olarak çalıştığı tespit edilen ve SGK’ya başvuran işçiler, işverenler tarafından işsiz bırakılıyor. Ancak bu gibi durumlarda işçinin tazminat hakkının doğduğu unutulmaması gerekir. İşçinin hakkını savunması için ‘ kötü niyet’ kanunundan yararlanması gerekiyor. Bu kanun kapsamında işveren işçisine tazminat ödemek zorunda kalıyor. Dava görüldüğü takdirde işçi işe iade hakkını da isteyebiliyor. Sigortasız işçi hakları için hukuksal yolları tercih etmeniz gerekiyor.

Sigortasız İşçi Hakları İçin Nereye Başvurulmalı?

Sigortasız çalışan ilk olarak durumu SGK’ya bildirilmeli ve sonuç alınmadığı zaman mahkemeye gitmelidir. Başvurularınızı Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru esnasında evraklar eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Sigorta Olmadan Çalışan Çalışanın Hakları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın