SGK Yurtdışı Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda SGK yurtdışı borçlanma hesaplaması nasıl yapılır? konusunun nasıl yapılması gerektiği üzerinde durup bilgi aktaracağız.

Sigortalı olanların ya da hak sahiplerinin prime esas olan günlük kazancın  alt ve üst sınırları baz alınır. Kendilerince belirlenmekte olan günlük kazancın %452i üzerinden hesaplama yapılır. Bu şekilde borçlanma hesaplaması ortaya çıkacağı için bu unsurlara dikkat etmek gerekir. İlgili kanun gereğince yurtdışı borçlandırması yapmakta olan kişinin prim gün sayısına eklenerek daha erken şekilde emekli olması sağlanır.

Emeklilik için her zaman uzun süre ihtiyaç olmayabilir. Bu yüzden yurtdışı süresinin tamamı yerine sadece bir kısmı üzerine borçlanılabilir. Yaşlılık aylığı için kişinin 60 güne ihtiyacı varsa yurtdışı süresinin 2 ayı borçlanılabilir. SGK yurtdışı borçlanma hesaplaması nasıl yapılır?  bu şekilde yapılabilir.

Yurtdışı Borçlanması Nedir?

Vatandaşların yurtdışındayken burada geçirmiş oldukları süreleri belgelemek maksadıyla bu süreler karşılığında hesaplama yapılır. Hesaplanacak olan miktarda primin SGK’ye isteğe bağlı olarak ödenmesi durumudur. Kişiler eğer ki yurtdışı süresinin tamamı yerine bir kısmını borçlanmışsa sürenin kalanı kadar tekrar borçlanma yapılabilir.

Yurtdışı borçlanması konusunda yeniden yurtdışı borçlanması talep edecek olanlar da başvuruda bulunur. Başvuruda bulunulmasıyla beraber hesaplama yapılır. Uygulamadan yararlanmak için kişinin yurtdışı borçlanması için gerekli başvuruları yapması önemlidir. SGK yurtdışı borçlanma hesaplaması nasıl yapılır? Bunun öğrenilmesiyle ödemeler başlar. Bu sayede kişiler emekliliğine daha erken kavuşmuş olur.

SGK Yurtdışı Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın