SGK Yurtdışı Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK yurtdışı borçlanma hesaplaması vatandaşların internette en çok arama yaparak bilgi topladıkları konuların arasında yer almaktadır.

SGK yurtdışı borçlanma, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurtdışında yaşadıkları süre zarfında, emeklilik prim günü için yapılmaktadır. Buradaki amaç yurtdışında yaşayan vatandaşın emeklilik prim günlerinde mağduriyetin yaşanmamasını sağlamaktır.

Yurtdışı Borçlanmasında Hangi Süreler Borçlanılabilir?

Yurtdışındaki borçlanma süreleri, vatandaşın yurtdışında geçirmiş oldukları sigortalı gün süreleri veya bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile ev hanımı olarak geçirilen süreler borçlanma süreleri olarak kabul edilmektedir. Ev kadını olarak geçen sürelerde medeni durum gibi bir kriter söz konusu değildir.

Yurtdışı Borçlanmasının Faydaları Nelerdir?

Yurtdışı borçlanmasının vatandaşlara emeklilik konusunda oldukça faydaları vardır. Şöyle ki SGK yurtdışı borçlanmasında yurtdışında geçen prim gün sayısı emekliliklerine eklendiklerinden dolayı vatandaşların daha erken emekli olmasına yol açabilmektedir.

Yurtdışı Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Yurtdışı borçlanma hesaplaması hak sahiplerinin prime konu olacak kazançlarının alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, hak sahiplerinin kendileri tarafından belirlenen günlük kazanç tutarlarının %32 oranı üzerinden hesaplanması gerçekleştirilmektedir. Yurtdışı borçlanmasının nasıl hesaplanması gerektiği konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka unsur ise;  hesaplamada dikkat edilmesi gereken sigortalı ve hak sahibinin prime göre belirlenen günlük kazancın alt ve üst sınırları arasında yapılabiliyor olmasıdır.

Yurtdışı Süresinin Sadece Bir Kısmını Borçlanabilir Miyim?

Emeklilikte çoğu zaman uzun sürelere ihtiyaç vardır. Ancak bu her zaman için geçerli bir sebep olmayabilir. Yani her zaman uzun sürelere gerek duyulmayabilir. Dolayısıyla SGK yurtdışı borçlanma süresinin bir kısmının borçlanılması da mümkündür. Bu durumu daha somut bir örnek ile açıklamak gerekirse; diyelim ki emekli olabileniz için geçerli olan süre 3 ay ise burada yurtdışı süresinin sadece 3 ayını borçlanmanız mümkündür.

SGK Yurtdışı Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın