SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama ve Hesap Tanımlama

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK şahıs ödemeleri, eğitim, konut ve yol, maaş, sağlık, diğer olarak birbirinden ayrılan, SGK tarafından yapılan geri ödemeleri kapsayan ödemelerdir.

 SGK şahıs ödemeleri alınması için SGK ödemelerine E-devlet üzerinden başvuru yapılabilir. Şahıs ödemelerinin sorgulanması da E-Devlet sistemi üzerinden yapılır ve para çekme işlemleri için banka hesabı tanımlanabilir.

Şahıs Ödemeleri Ne Oluyor?

Şahıs ödemeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından farklı amaçlarla yardıma ihtiyaç duyan insanlara yapılan ödemeleri kapsar. Bu ödemeler, eğitim öğretim yardımları, yol ve gündelik alacaklar, devir öncesi emanet iadesi, metabolizma ödemeleri, bağkur tütün ödemeleri gibi farklı ödemelerdir.

Şahıslar, almaya hak kazandığı bir ödeme varsa, E-devlet üzerinden başvuru yapmalıdır. Başvuru yapılması ardından şahıs ödemelerini sorgulama için E-devlet sistemine giriş yaparak ödeme durumunu öğrenebilirsiniz. Ödeme yapıldığında, para çekme için PTT ve Ziraat Bankası kullanılabilir veya banka hesabı tanımlanabilir.

SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama Nedir?

Şahıs ödemeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan, farklı konuları kapsayan ödemelerdir. SGK şahıs ödemeleri geçmişte sadece PTT ve Ziraat Bankası üzerinden alınabiliyorken, günümüzde online olarak banka hesabı tanımlama seçeneği sunulmuştur.

Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama işlemleri, E-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yaparak öncelikle E-Devlet şahıs ödemeleri sorgulama ekranını açmalı, daha sonra banka hesabı tanımlama seçeneğine tıklayarak form doldurmalısınız.

Şahıs ödemeleri için banka hesabı tanımlarken, hesabın IBAN numarasının girilmesi ve hesap sahibinin adı-soyadı bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Bu bilgileri doldurarak hesap tanımlayabilir, alacağınız ödemelerin kayıtlı banka hesabına aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Şahıs Ödemeleri Geri Alınır Mı?

Şahıs ödemesi, SGK tarafından yapılan ve banka hesabı tanımlayan vatandaşların, banka hesabına tanımlanan bir ödemedir. Eğer banka hesabı tanımlanmamışsa, şahıs ödemesi, PTT kurumlarından veya Ziraat Bankasından alınabilir.

Şahıs ödemesi yapıldığında, ödemelerin belirli bir süre içerisinde çekilmesi gerekmektedir. SGK, şahıs ödemeleri alınmadığında geri alma hakkına sahiptir. PTT kurumları veya Ziraat Bankasına ulaşma zorluğu yaşayan kişiler, SGK şahıs ödemeleri almak için E-devlet sistemine banka hesabı tanımlama hakkına sahiptir.

 

 

SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama ve Hesap Tanımlama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın