SGK Prim ve Borç Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK prim borçları merak edilen konular arasında yer alıyor. Prim borcu olan işveren ve vatandaşlar ödeme işlemlerini nasıl yapacaklarını merak ediyor.

Prim borçları günümüzde internet üzerinden sorgulanabiliyor. Peki işveren ve vatandaşlar prim borçlarını nasıl sorgulayabilir? SGK prim ve borç ödemeleri nereden yapılabilir?

SGK Prim Borcu Sorgulama

İşverenler ve vatandaşlar internet üzerinden prim borcu sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Vatandaşlar İçin Borç Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-Devlet üzerinden prim borçlarını sorgulayabiliyor. Bunun için öncelikle bir e-Devlet şifresi almanız gerekiyor.

Almış olduğunuz şifre ile e-Devlet resmi sitesine giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” yazarak ücretsiz bir şekilde prim borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

İşverenler İçin Borç Sorgulama

İşverenler ise SGK borçlarını Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesi üzerinden sorgulayabiliyor. İşveren SGK borç sorgulama işlemleri için bir kullanıcı adı ve şifrenizin olması gerekiyor. İş yeri belgelerinizin verildiği gün SGK bu bilgileri de size teslim ediyor. Ancak kaybetmeniz ya da unutmanız halinde tekrar SGK’ya giderek almanız mümkün.

SGK resmi sitesi üzerinden e-SGK başlığının altında, diğer uygulamalar bölümündeki e-Borç Sorgulama kısmına girerek, kullanıcı adınız ve şifrenizle SGK borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

SGK Prim ve Borç Ödeme İşlemleri

Vatandaşlar ve işverenler e-SGK – SGK Uygulamalar Portalı üzerinden SGK borçlarını ödeyebilmektedir. E-Devlet üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması” yazarak borç ödeme kısmına gidebilirsiniz. Sistem, tüm tahsilat işlemlerinizi kredi ya da banka kartınız aracılığıyla gerçekleştirebilmenize olanak sağlıyor.

Aynı zamanda müşterisi olduğunuz banka şubelerinden, internet bankacılığı üzerinden ya da mobil bankacılık uygulamaları aracılığı ile SGK ödemelerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkün.

 

 

SGK Prim ve Borç Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın