SGK Lens ve Gözlük Masraflarını Hangi Durumlarda Karşılar?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK lens ve gözlük masraflarını karşılar mı, SGK lens ve gözlük masraflarını hangi durumlarda karşılamaktadır?

Lens ve gözlük masrafları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı durumlarda karşılanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının belirli hastane ve ilaç masraflarını karşılamaktadır. Bu masrafların içerisinde lens ve gözlük masrafları da bulunur. Göz hastalıkları önemli ve hassastır bu nedenle devlet tarafından hastalara bazı yardımlar yapılır. Şimdi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hastaların lens ve gözlük masrafları hangi durumlarda karşılanır ona bakalım;

Reçete Düzenlemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu, kendisine bağlı olan her hastanın reçetesinin ya bir kısmını ya da tamamını karşılamaktadır. Lens ve gözlükte reçetenin karşılanması için hastanın mutlaka bir göz doktoru tarafından yazılmış olan reçeteye sahip olması gerekir. Acil serviste verilen lens, gözlük ve cam gibi reçeteler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Bu yüzden poliklinikte yazılan bir reçete olmalıdır. Reçetenin 10 iş günü içinde işlenmesi gerekir. Özel hastanelerin verdiği reçeteler bu durum için geçerli değildir. Bir üniversite hastanesinden reçete almak gerekir.

Kontakt Lens

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kontakt lensin karşılanabilmesi için hastanın ya gözünden katarakt ameliyatı geçirmesi gerekir ya da travma gibi bir sebebe bağlı olarak gözlerde lens bağının kopması gibi rahatsızlıkları olması gerekir. Böyle bir durum olduğu taktirde Sosyal Güvenlik Kurumu hastanın kontakt lens masraflarını karşılar. Üniversite hastanelerinden ya da Sağlık Bakanlığına bağlı olan eğitim ve araştırma hastanelerinden göz hastalıkları doktoru tarafından yazılmış olan kurul raporu bulunursa eğer Sosyal Güvenlik Kurumu hastanın lens ödemelerini karşılamaktadır. Bu durumda gerekli şartlar karşılandığı zaman hastaların reçeteleri olması durumunda hastaların SGK lens ödemesi yapılmaktadır.

SGK Lens ve Gözlük Masraflarını Hangi Durumlarda Karşılar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın