SGK Kaplıca Tedavilerini Karşılıyor Mu?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Romatizma ve ortopedik problemleri yaşayanlar son günlerde havaların soğumasıyla beraber kaplıcalara ilgi göstermekte. Kaplıca otellerine talep artarken konaklama masraflarını da karşılamak neredeyse her bütçe için mümkün oluyor.

Ancak SGK tarafından çalışan ve emeklilere verilen kaplıca desteği iste pek çok kişi tarafından bilinmiyor. SGK kapsamında termal tesis ve kaplıca tedavilerinden yararlanılabilmekte. SGK sigortalının muayene tedavi ve ilaç masraflarını karşılıyor. Bunların dışında da bazı alternatif tedavilerde SGK desteği buluyor.

Ayrıca romatizmalı ve ortopedik rahatsızlıklarda sıklıkla tercih edilen kaplıca tedavilerinde de SGK desteği alınabiliyor.

Kaplıca tedavileri için resmi sağlık kurumlarında en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekiminin yer aldığı sağlık kuralları tarafından sağlık kurulu raporu düzenlenebilir.

Düzenlenen raporda hastalığın tanısı önerilen tedavi yöntemi kaç seans alınacağı ve gün sayısı bilgileri yer almakta. Raporu veren kurul tarafından kaplıca tedavisine gerek görülenler sağlık bakanlığınca işletme izni verilen kaplıca tesislerine müracaat edebilmekte.

Sağlık bakanlığınca işletme izni verilmeyen kaplıcalarda tedavi görenlerin banyo, yol ücreti gündelik ve refakatçi giderleri kurumca karşılanmamaktadır.

Sağlık bakanlığı tarafından işletme izni verilen kaplıca tesisleri her yıl güncellenmekte. Kaplıca ödemelerinin karşılanabilmesi için tedavinin yapılacağı kaplıcanın sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmalı olması ve sağlık uygulama tebliğinde yer alan şartları sağlaması gerekmektedir.

SGK Kaplıca Tedavilerini Karşılıyor Mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın