SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvuru Şartları Nelerdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hizmet birleştirme, daha önce farklı sigorta kollarında çalışmış olan kişilerin yaptıkları bu işlerdeki toplam hizmet sürelerini birleştirmesi olarak tanımlanmaktadır.

Hizmet birleştirme işlemi yapmak isteyenler bu işlemi nasıl yapabileceklerini merak etmektedir. Peki hizmet birleştirme nasıl yapılır? Hizmet birleştirme işlemini kimler yapabilir?

Hizmet Birleştirme Nedir? Kimler Başvuru Yapabilir?

Hizmet birleştirme işlemi emekli olmadan önce yapılır ve prim günü sayısının artırılmasını sağlar. Hizmet birleştirme işlemi sonrasında emekli aylığının hesaplanması son 7 yıl kuralına göre yapılmaktadır. Son 7 yıl içerisinde en çok hangi iş dalında çalışmışsanız emekli aylığı ödemeniz o iş dalı üzerinden hesaplanır. Daha önce farklı sigorta kurumlarına bağlı olarak çalışmış kişiler hizmet birleştirme işlemi yapabilmektedir.

  • SGK,
  • Emekli Sandığı,
  • Bağ-kur,

Kurumlarına bağlı olarak çalışmış kişiler hizmet birleştirme işlemi gerçekleştirebilir.

Hizmet birleştirme işlemi zorunlu olmadığı gibi otomatik olarak gerçekleşmemektedir. Gerçekleştirilmesi için kişisel başvuru gerektirmektedir. Kişilerin bizzat kendisinin başvuru gerçekleştiremediği durumlarda bir varis aracılığı ile başvuru yapması mümkündür. Sigorta prim borcunun olmaması hizmet birleştirme şartları arasındadır. İşlem süresince çıkan borcunuz olması halinde borcunuzu ödeyerek hizmet birleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SGK hizmet birleştirme için başvuru emekli olmadan en az 6 ay öncesinde gerçekleştirilmelidir. Halihazırda emekli aylığı almakta olanlar hizmet birleştirmeden faydalanamaz.

Hizmet Birleştirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirme başvurusu dilekçe ile yapılmaktadır. Bu dilekçeyi çalışmakta olduğunuz kuruma vermeniz gerekmektedir. Hizmet birleştirme başvuru dilekçesinde olması gereken bilgiler,

  • Hizmet numaranız,
  • Birleştirme talebini hangi kurum üzerinden gerçekleştireceğiniz,
  • Önceki hizmetlerinizin hangi kuruma bağlı olduğu,

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Hizmet başvuru dilekçenizin sonuçlanması birkaç haftayı bulabilir. Dilekçenizin sonuçlanma durumuna ilişkin takibi e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvuru Şartları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın