SGK Hizmet Belgesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilik için belli bir prim gün sayısını, yaş şartını yerine getirmek gerekiyor. Bazen sigortalıların çeşitli nedenlerle prim gün sayılarının iptali ve emeklilikte de dikkate alınmaması ile karşılaşılabiliyor. SGK Hizmet Belgesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

e-devletten alınan SGK Hizmet Belgesinde Ş – K – S gibi harfler yer alabiliyor. “Bu harflerin olması esasen çalışanlar için alarm verilmesi gerektiği anlamına geliyor.” diyen Star yazarı Resul Kurt, milyonlarca çalışanı uyardı. SGK’nın sahte sigortalı olarak adlandırılan ve çalışmadan sigortalı gösterilenlerin bildirimini engellemek için sahte, şüpheli ve kontrollü olarak tanımlanan kodlar kullanmaya başladığını söyleyen Kurt şöyle devam etti:’’ SGK uygulamasında S (sahte işyeri), Ş (şüpheli işyeri) ve K (kontrollü işyeri) harfleri ile kodlanıyor. e-devletten veya SGK Hizmet belgesinde gördüğünüz “Ş” harfi, iş yerinin şüpheli iş yeri kapsamında olduğu ve iş yeri hakkında denetim/ inceleme yapılacağı anlamına geliyor.’’

Hizmet dökümünde “Ş” harfi bulunan sigortalılar emeklilik talebinde bulunabilir, hatta aylıkları da bağlanmakla birlikte, denetim sonucunda bildirilen hizmetlerin sahte olması nedeniyle iptal edilmesi sonucu emeklilik hakkını kaybedenlerin aylıkları kesilir ve yersiz ödenmiş olan aylıklar geri istenmektedir.

SGK Hizmet Belgesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın