SGK Başvuru Şartsız Toplam 60 bin TL Destek Ödemesi Yapılacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından resmen duyuruldu. Başvuru şartı aranmaksızın 60 bin TL’ye kadar destek ödemesi yapılacak. Tüm herkes yararlanabilecek. 2022 yılı içerisinde hem Ocak hem de Temmuz aylarında Asgari ücrete yapılan zamlarla birlikte toplamda maaşlar yüzde 70’in üzerinde iyileştirildi. Son asgari ücret brüt 6.471, net ise 5.500,35 TL olarak açıklandı. Hükümet, istihdamın yüksek asgari ücretten etkilenmemesi için asgari ücret desteğini devreye aldı. SGK’dan işletmelere asgari ücret desteği! Tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamayla asgari ücret desteğinin detayları paylaşıldı. 2022 yılı içerisinde başta Ocak ayında ardından ara zam olarak Temmuz ayında açıklanan müjde ile asgari ücret net 5.500 TL’ye yükseltilmişti. Asgari ücretin zamlanması çalışanları sevindirse de işverenler yüksek maliyetler karşısında çareyi işten çıkarmakta bulabiliyor. İşte bu noktada Hükümetten SGK aracılığıyla asgari ücret destek adımı geldi. İstihdamın olumsuz etkilenmemesi ve üretimin sürekliliği prensibiyle asgari ücret desteği devreye alındı. SGK asgari ücretli her çalışan için işverene 100 TL destek ödemesi yapacak. 100 asgari ücretli çişçi çalıştıran işveren 6 ay içerisinde tam 60 bin TL destek ödemesi almış olacak. Asgari ücret desteği ile ilgili detaylar sıklıkla araştırıllmaya bşalandı. Asgari ücret desteğinden kimler faydalanabilir? Başvuru aranıyor mu? Asgari ücret desteği hangi durumlarda kesilir?

2022 yılı itibariyle asgari ücret net 4.250 TL olarak belirlenmiş ancak Temmuz ayında yapıl n ara zamla birlikte net 5.500 TL’ye yükseltilmişti. İlk 6 aylık dönemde yaşanan gelişmeler ve artan enflasyon nedeniyle işlevsiz hale gelen ilk zammın ardından Temmuz ayında yapılan ara zam milyonlarca asgari ücretliyi sevindirmişti. Asgari ücretli çalışanlar kadar işvereni ve istihdamı da düşünmek zorunda olan Hükümet, asgari ücret desteğini devreye aldı.
Asgari ücretin 2022 Temmuz ayı itibariyle işverene maliyeti SGK prim ve kesintiler dahil 7.603,43 TL oldu. İşverenin yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalmaması ve istihdamda devamlılığın sağlanabilmesi açısından asgari ücret desteği devreye girdi.

SGK Başvuru Şartsız Toplam 60 bin TL Destek Ödemesi Yapılacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın