Ölüm Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda, ölüm aylığı ne kadar? Ölüm aylığı kimlere bağlanır? Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır? Sorularının yanıtlarını arayacağız.

Ölüm aylığı, herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişinin vefat etmesi durumunda, 1. dereceden akrabalarına bağlanan maaşı ifade etmektedir. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerçekleşmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Yazımızın devamında ölüm aylığı bağlanabilme koşullarına değineceğiz.

Ölüm Aylığı Bağlanabilme Koşulları

Vefat eden kişinin, vefat etmeden önce en az 1.800 günlük yaşlılık ve ölüm primi ödemiş olması gerekmektedir. 4A kapsamındaki sigortalı kişilerin en az 5 yıllık sigortalılık süreleri olmaları ve 900 gün ve üzerinde yaşlılık ve ölüm primi ödemiş olmaları gerekmektedir. Bu süreler çerçevesinde primlerini ödeyen kişilerin, ölüm aylığı bağlanabilme koşulları karşılanmış demektir.

Ölüm Aylığı kimlere Bağlanır? Ne Kadar Bağlanır?

Ölüm aylığı, ölen kişinin eşine, çocuklarına, anne ve babasına bağlanabilmektedir.  Yakınlığı bulunan kişilere değişen oranlarda aylık bağlanmaktadır. Ölüm aylığı kimlere bağlanır? Sorusunun cevabı, ölen kişinin 1. dereceden akrabalarına olacaktır.

Ölen kişinin eşine %50 oranında, eğer çocukları yok ise eşe %75 oranında ölüm aylığı bağlanmaktadır. Çocuklara ayrılan pay %25 oranındadır. Ölen kişinin kız çocuğu evlenmemiş ya da boşanmış ve hiçbir geliri yok ise sürekli, erkek çocuğu yükseköğrenimi bitirdi ise 25 yaşına kadar ölüm aylığı alabilmektedirler.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölen kişi, 4a veya 4b kapsamında eski terimleriyle sigortalı ya da Bağ-Kur’lu ise, SGK İl Müdürlüğüne, 4c kapsamında ise yani eski terimle devlet memuru ise Emeklilik Hizmetlerinin ilgili birimine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ölüm aylığı başvurusu yapabilmek için gerekli olan evraklardan bahsedelim. Bunun için yeni çekilmiş 3 tane fotoğraf (vesikalık), nüfus kayıt örneği, ölüm belgesi, başvuru dilekçesi gibi belgeler talep edilmektedir.

Ölüm Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın