Memurlar SGK Davalarını Hangi Mahkemeye Açmalılar?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurlar SGK davalarını hangi mahkemeye açmalıdır? Evet, bu soru memurlar tarafından oldukça önemli konuların arasında yer almaktadır.

Memurlar SGK davalarını iş mahkemesinde mi yoksa idari mahkemede mi açılması gerektiği konusunda tereddütler yaşamaktadırlar. Ancak Yargıtay bu tereddütleri ortadan kaldıracak önemli bir karar alarak, memurların bu konu hakkındaki ikilemde kalacak düşüncelerine açıklık getirmiştir. Bu konu hakkında merak edilenleri sizler için bütün ayrıntıları ile değerlendik…

Anayasa Mahkemesinin İş Mahkemesi Kararı

Anayasa Mahkemesinde SGK işlemlerinin hakkındaki davaların görüşülmesini ön gören kanunun iptali istemiyle açılan dava, 2012 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar göre; 1 Ekim 2008 yılından önce çalışmaya başlayan işçiler SGK ile ilgili işlemlerini İdari Mahkemelerde dava açabilmektedirler. Bununla beraber yine Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar göre; 1 Ekim 2008 yılından sonra memur ve kamu görevlisi olarak işe başlayanların 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine tabi tutulacaklar. Yani memurlar SGK davalarını işçi mahkemelerinde görüşebileceklerdir.

Yargıtay Ne Dedi?

1997 yılından beri vazifeli olan bir kamu görevlisine, 2014 yılında her iki bacağına toplam tutarı olan 204.000 TL olan protez takıldı.  Ancak takılan protezin sadece 116.000 TL’si SGK tarafından ödendi ve geriye kalan 104.000 TL’yi ise vazifeli memur tarafından ödenmesi gerektiği belirtildi. Bunun Üzerine Vazifeli memur SGK hakkında İş Mahkemesine dava açtı. Ancak SGK tarafından bu davanın reddi istendi çünkü kurum uygulaması gereken prosedürleri uyguladığını belirtti. Ancak yerel mahkeme faizi ile birlikte 88.000 TL ödemesi kararını verdi. SGK avukatları bu durumu Antalya Bölge Adliye mahkemesine taşıdılar ancak, Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi SGK’nın İstinaf talebini reddetti.  SGK temyiz için dosya Yargıtay 10. Dairesine gelmesi üzerine Yargıtay, memurların SGK davalarını, emeklilik için kazanabilecekleri hakların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tesis edilecek konuların İdari İşlem olduğunu ve davanın çözüm yerinin İdari yargı olduğuna hükmetti.

 

 

Memurlar SGK Davalarını Hangi Mahkemeye Açmalılar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın