Memur Vefat Etmesi Halinde Nasıl Emekli Sayılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aktif çalışan veya artık çalışmayıp emekliliğini bekleyen bir memur vefat ederse; memur vefatı durumunda emekliliği ne olur?

Memuriyeti bitirmiş ve emeklilik yaşını bekleyen bir kişi vefat ettiği zaman, kanunen belirlenmiş miktarlara ve koşullara bağlı olarak vefatını takiben, yakınlarına emekli ikramiyesi ya da maaşı bağlanır. Ayrıca sosyal güvenlik imkanı da verilir. Vefat eden bir memurun emeklilik maaşı kimlere verilir? Vefatı takiben hak sahibi eş veya çocukları mutlak suretle Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek aylık talebinde bulunmalıdır. Başvuru sonucunda hak sahibi olan kişilere, şartları uygunsa aylık bir maaş bağlanacaktır. Aylık verilen maaş oranları ise aşağıdaki gibi belirlenmektedir;

  • 2 çocuk ve 1 eş olduğunda; % 50’si Eşe, % 25‘i oranında da çocuklara verilir.
  • 1 çocuk ve 1 eş olduğunda; % 60 % 30 oranında, çocuğa aylık olarak maaş verilir.
  • Sadece 1 eş olduğunda ise; eş memur değilse, % 75, memur ise % 50 oranında aylık maaş bağlanır.
  • Emekli ikramiyesi ise varislere değil sadece hak sahibi olan kişilere ödenir. Hesaplaması ise vefat eden memurun her tam çalıştığı yıl baz alınır ve kesintisiz olarak ödenir.

Memur vefatı üstünden emekli olmak mümkün müdür? 1 Gün bile sigortası yapılmış 1 kişi vefat ederse, çocukları anneleri için doğum babaları için de asker borçlanmasına girip 900 günü tamamlarlar ve emekli maaşına hak kazanabilirler.

Memur Vefat Etmesi Halinde Nasıl Emekli Sayılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın