Mavi Kartlılar Yurt Dışı Borçlanması Yapabilir Mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mavi kartlılar yurtdışı borçlanması yapabilir mi? Mavi kart sahipleri emeklilik hakkından yararlanabilir mi? Koşullar nedir?

Mavi kartlılar yurtdışı borçlanması yapabilir mi? Mavi kart; Türk vatandaşlığını doğumla kazanan ancak vatandaşlıktan çıkan kişilerin çocuklarına verilir. Türk vatandaşlığından insanlar farklı nedenlerden dolayı çıkabilir. Kanuna göre Türk Vatandaşlığı Kanunu ile yurt dışında yaşayan vatandaşların haklarında bazı gelişmeler yaşandı.

Mavi kart ile emekli olmak isteyenleri önceli zamanlarda uzun bir süreç bekliyordu. Ancak çıkarılan son düzenlemeye göre mavi kart ile emekli olmada da kolaylıklar sağlandı. Mavi kartlılar borçlanabilir mi? Mavi kart sahipleri yasal olarak Türk vatandaşı sayılmaz. Bu nedenle Yurt­dışı Borçlanma Kanunu kapsamında tanınan haklardan yararlanamamaktadır. Ancak SGK’nın vereceği ret cevabına karşı dava açabilirsiniz.

Mavi Kartlılara Hangi Haklar Tanınır?

Doğumla Türk vatandaşı olup da daha sonra çıkanlar Türk Vatandaşlığı Kanununda belirtilen istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanmaya devam eder.

Mavi Kartlılar Kütüğünde kayıtlı kişilerin, seçme ve seçilme ya da askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin kazandığı haklarda hükümlere tabidir. Mavi Kartlılar asli ve sürekli kamu hizmeti görevlerinde bulunamazlar. Fakat kamu kurum ve kuruluşlarında geçici olarak çalışabilirler.

Mavi Kart Emeklilik Şartları

Mavi kart ile emekli olmak isteyenler eski zamanda oldukça uzun bir süre bekliyordu. Yakın zamanda çıkarılan son düzenlemeye göre mavi kart ile emekli olmak daha kolay hale getirildi. Bu kapsamda, mavi kart ile emekli olmak isteyenler 3600 prim gününü doldurmaları yeterlidir. Türk vatandaşlığından çıkan kişilerin yurtdışında çalıştığı günler üzerinden emeklilik gerçekleştirilir.

Türk vatandaşlığından çıkmış ve mavi kart sahibi olan kişilerin emeklilik işlemleri ise SGK tarafından yapılır.

Mavi Kartlılar Yurt Dışı Borçlanması Yapabilir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın