Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplaması yapılırken, çalışan bireyin almakta olduğu net maaş ücreti ve kurumda çalıştığı süre miktarı önemli yer tutmaktadır.

Kıdemli ve ihbar tazminatı aslında bakıldığında, belirli bir kurumda çalışan personelin işinden bazı sebeplere bağlı olarak ayrılırken almaya hak kazandığı bir ödemedir. İki tazminat türü temelde farklıdır ve dolayısıyla hesaplamaları da farklılık göstermektedir. İşte bu yazımızda sizler için kıdem ve ihbar tazminatının hesaplamasının nasıl yapıldığını derledik!

Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı Nedir?

İlk olarak söz konusu bu iki tazminatın aynı olmadığı karşımıza çıkmaktadır. Buna bağlı olarak, kıdem tazminatının, çalışan bireye verilen bir ödeme olduğu bilinirken, buna karşın ihbar tazminatının ise hem çalışana hem de çalıştığı kuruma verilen bir ödeme olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu iki tazminatın hesaplamasının temeli, çalışan bireyin işveren kurumdan almış olduğu tam brüt ödemeye dayanmaktadır.

Kıdem ve İhbar Tazminatlarını Kazanmak

Kıdem ve ihbar tazminatını kazanmak için bazı şartlar gerekmektedir. Öncelikle çalışan bireyin kıdem tazminatını alabilmesi için, kurumunda en az 12 ay boyunca çalışmış olması ve haksız nedenden dolayı kurumdan atılması gerekmektedir. Buna karşın, ihbar tazminatında, çalışanın, belirttiği süreden önce kurum tarafından işten atılması ya da işi bırakması durumlarında kazanılmaktadır.

Kıdem ve İhbar Tazminatının Hesaplanması

Kıdem tazminatındaki hesaplamada söz konusu alınan brüt miktarı, bireyin çalışma süresiyle çarpılarak damga vergisi çıkartılır ve elde edilen miktar çalışan bireye ödenir. İhbar tazminatı hesaplaması da, bireyin ihbar zamanının, 7şer günlük brüt maaşına çarpılıp, damga vergisinin çıkarılmasıyla elde edilen miktar bireye ödenmektedir. Buradan da anlaşıldığı gibi kıdem ve ihbar tazminatının hesaplanması brüt maaş miktarına bağlıdır.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın