Kıdem Ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır sorusunun yanıtı adım adım aktarmakla birlikte işçi hakları konusunda kıdem tazminatı öneminden bahşedilmiştir.

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır sorusunun yanıtı birçok kişiyi ilgilendirmektedir. Kıdem tazminatı;  çalışanların yaşlılık, emeklilik yahut malullük gibi sebeplerden ötürü işin sona ermesi durumunda aldığı hakka denir.

Bu kapsamda kişiler emeklilik münasebetiyle işten ayrıldığında Ocak 2011 yılı ile emekli olunan tarih arası adına kıdem tazminatı alabilmektedir.

Kamu rehberi olarak sizlere şunları diyebiliriz: İşten kendi arzunuz doğrultusunda ayrıldığınız için ihbar tazminatı alma şansına sahip değilsiniz.

Çalışan olarak; kanunen belirli sebeplerce işten atılmanız halinde yine kıdem tazminatına alma haklarınız mevcuttur.

Bunun yanında ek olarak iş sözleşmeniz dâhilinde bulunan işten dolayı gerçekleşen bir nedenle işçi sağlığı tehlike altında olursa işçi haklı nedeninden ötürü sözleşmeyi fesih ederek kıdem tazminatı alabilmektedir. İşçi hakları kıdem tazminatı ile korunmaktadır.

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Hesaplama

Hangi şartlar altında kıdem tazminatına alınabilir noktasında gerekli açıklamaların ardından kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır adım adım inceleyelim. Öncelikle çalışanın toplam çalıştığı süreyi baz almamız gerekir.

Ardından kişinin aldığı en son brüt miktar belirlenir. Bu belirlenen ücretin yanına yemek, yol gibi giderler de eklenmektedir. Brüt ücret çalışan kişi kaç yıl süreyle çalıştıysa o rakam ile çarpılır. Eğer günlük bazda ekstra çalışma varsa sonuca bu sayı dâhil edilmelidir.

Ek olarak yaklaşık binde 8 gibi bir oran dahilinde işveren tarafından damga vergisi kesilerek çalışana gereken tazminat ödenmektedir.

Bunun yanında bahsi geçen adımları kolayca uygulamak şansınızı bulunduğu kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır şeklinde işlem alanına sahip internet siteleri mevcuttur. Kamu Rehber olarak bunları size anlatarak bilgilendirmek isteriz.

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın