Kıdem Tazminatında Dikkate Alınması Gerekenler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, işyerince topluca ödenen paraya kıdem tazminatı denir. Kıdem Tazminatında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tekstil işi ile ilgili bir fabrikada fazla mesai yaparak çalışıyoruz. Mesai ve normal aylıklarımızın bordroda görünmesine rağmen fazla ödenen ücretlerin kıdem tazminatımıza yansımayacağı söyleniyor. Bu doğru mudur?
Kıdem tazminatının hesabında;
İkramiye ve ilave tediyeler (teşvik, başarı vb.),
Temettüf, devamlı ödenen primler, devamlı ödenen bayram parası, kasa ve unvan tazminatı, imza tazminatı, mali sorumluluk tazminatı, yemek, gıda, erzak yardımları, taşıt, aile, konut, giyim yardımları, havlu, sabun yardımı, ayakkabı veya bedeli (sosyal yardım niteliğinde olmak şartı ile),
Her yıl verilen yıllık izin harçlığı, çocuk yardımı, düzenli ödenen eğitim yardımı, gece zammı, vardiya primi, kıdem zammı
Yüzde usulünün uygulandığı işlerindeki bahşişler gibi süreklilik arz eden ödemeler dikkate alınır.
Fazla çalışma kıdem tazminatının hesabında dikkate alınmaz.

Kıdem Tazminatı Kimler Alır?

Kıdem tazminatının alınabilmesi için, mevcut iş sözleşmesinin en azından 1 yıl sürmüş olması ve kıdem tazminatına hak kazanabilmek için kanunla belirlenmiş olan koşullarda işten ayrılmış olmak gerekir. Bu durumda, işveren çalışana kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

Kıdem Tazminatında Dikkate Alınması Gerekenler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın