İşverenin SGK’ye Eksik Prim Yatırması Haklı Fesih Sebebi Midir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda işçilerin haklarına yönelik olan işverenin SGK’ye eksik prim yatırması haklı fesih sebebi midir? Konusunda bilgi aktaracağız.Haklı fesih sebepleri işveren ve işçi arasındaki hizmet sözleşmesinin son erdirilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle haklı fesih nedenlerinin bilinmesi gerekir. İşçi buna göre haklarını savunarak konuyu hukuksal boyuta dahi taşıyabilir.

İşverenin kendine göre belirlediği bir durum olamaz. Çünkü kanunen de işçinin korunan haklarının olmasından dolayı haklı fesih sebepleri bulunur. Haklı fesih sebepleri içinde sağlık nedenleri, zorlayıcı nedenler, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı olan davranışlar yer alır. Bu yüzden işverenin SGK’ye eksik prim yatırması haklı fesih sebebi midir? Konusunda bu nedenlerin herhangi birinin işçide bulunması gerekir.

Haklı Fesih Sebepleri Nelerdir?

İşçinin işverene uymayan ve kanunen de olumsuz olarak nitelendirilen durumlarda haklı fesih uygulanır. Kişinin hasta olması sağlıksal açıdan işi yapamayacak durumda olması haklı fesihtir. İşverenin işçiye tacizde bulunması, mobbing uygulaması, belirlenen çalışma şartlarının uygulanmaması da haklı fesihtir.

Kişinin ahlaki olarak da başka bir işçiye tacizde bulunması ya da sözlü, fiziksel olarak yanlış davranışlar sergilemesi haklı fesih sebebidir. İşverenin SGK’ye eksik prim yatırması haklı fesih sebebi midir? Konusunda neden çok önemlidir. Eğer ki neden belirtilen şekilde haklı fesih içinde yer alıyorsa bu durum haklı fesih olarak değerlendirilir.

İşverenin SGK’ye Eksik Prim Yatırması Haklı Fesih Sebebi Midir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın