Kalp Krizi Hangi Durumlarda İş Kazası Sayılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), iş kazası geçirenler ve ailelerine bazı haklar sağlıyor. İş kazası nedeniyle yaralananlara tedavi süresince geçici iş göremezlik geliri bağlanıyor. Kaza sonrası meslekte kazanma gücünü yüzde 10 veya daha fazla kaybedenlere ise raporla belirlenen oran üzerinden sürekli iş göremezlik geliri veriliyor. Bu şekilde bağlanan sürekli iş göremezlik geliri çalışmaya devam ettiği dönemde de kesilmiyor. İşçi hem normal ücretini hem de sürekli iş göremezlik gelirini almaya devam ediyor.

Bir kazanın hangi durumda iş kazası sayılacağı hususu, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesinde düzenleniyor. Kanuna göre iş kazası sayılabilmesi için vakanın meydana gelmesi gereken yer ve zaman şöyle:

İşçinin işyerinde bulunduğu sırada,

İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

İşçinin, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

İşçinin, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında

meydana gelmesi ve işçiyi hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hale getirmesi gerekiyor.

KANUN AYNI AMA SGK’NIN YORUMU DEĞİŞTİ

SGK, işyerinde çalışırken meydana gelen ve işten kaynaklanmayan kalp krizi veya beyin kanamasını uzun yıllar iş kazası saymadı. Ancak, açılan davalarda Yargıtay işçiler lehine kararlar verdi. SGK’nın işlemini iptal edip, hangi sebeple olursa olsun işyerinde iken kalp krizi sonucu ölenlerin eş ve çocuklarına ölüm geliri bağlanmasını istedi. Dava açanlar ölüm geliri alabilir iken dava açmayanlar alamayınca eşitsizlik ortaya çıktı. Bunun üzerine SGK 2016 yılında yeni genelge yayımlayarak, Yargıtay kararlarına uyum sağladı. Genelgede, “Sigortalının işyerinde kalp krizi geçirmesi veya benzeri bir olay nedeniyle ölmesi ya da ruhen veya bedenen hemen veya sonradan engelli hale gelmesi iş kazası olarak kabul edilecektir” denildi.

Kalp Krizi Hangi Durumlarda İş Kazası Sayılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın