Kadınların Emekli Yaşı Nedir? Emeklilik Şartları Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınlar Hangi yaşta emekli olabilir? Prim günü kaçtır? Kadınlarda emeklilik şartları nelerdir? Kadınlar için 3600 prim ödeme günü ile beraber emeklilik yaşı 50 olarak ifade edilebilir mi? Kadınlar 50 Yaşında Emekli Olur Mu? 50 yaşını dolduran kadınlar 23.05.22 tarihinden önce eğer sigortası var ise o vakit emekli olma hakkını değerlendirir mi? Kadınlarda 3600 Günden Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Kadınlar için 3600 prim ödeme günü ile beraber emeklilik yaşı 50 olarak ifade edilebilir. 50 yaşını dolduran kadınlar 23.05.22 tarihinden önce eğer sigortası var ise o vakit emekli olma hakkını değerlendirir. Tabii bunun için ayrıca 15 yıllık bir çalışma süresine ihtiyaç duyulur. Bu tarihten itibaren emeklilik primini dolduran kadınlar ise 54 yaş ile beraber emekli olur.

İsteğe bağlı olarak kadınlar emeklilik doldurma süresini daha uzun hale getirebilir. Böylece sigortayı ödemek suretiyle yaş geldiği zaman daha yüksek emekli maaşı alma hakkı elde edilir. Ancak erken emeklilik isteyen kadınlar 3600 prim ödeme günü sonunda 50 yaşını doldurarak emekli olabilir.

Kadınlarda 3600 Günden Emeklilik Yaşı Şartları Nelerdir?

3600 günü geldiği zaman sigortalı olan kadınlar emekli olabilir. Tabii bunun için öncelikle gerekli olan tarih, gün sayısı ve çalışma sayısı gibi kriterleri tamamlamaktır.
– Öncelikle 23.0 5.22 tarihinden önce kişinin sigorta sahibi olması gerekir.
– Aynı zamanda 15 yıllık bir çalışma hayatının bulunması gerekmektedir.
Emekli olmak isteyen kadınlar bu kriterler doğrultusunda 50 yaşını doldurmalıdır.
– Toplandığı 3600 prim ödeme gününün tamamlanmış olması gerekir.

Bu kriterleri tamamlayan ve taşıyan kadınlar 50 yaşına geldiği zaman emekli olma hakkını değerlendirir. Fakat 2002 tarihinden sonra sigorta sahibi olan kadınlar için yaş kriteri 54 olarak ön plana çıkar. Aynı zamanda çalışma süresi ve prim gün sayısı da bu bağlamda değişkenlik gösterebilir.

Kadınların Emekli Yaşı Nedir? Emeklilik Şartları Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın