İşverenin SGK ya Eksik Prim Yatırılması Hakkı Fesih Sebebi Midir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşverenin sgk ya eksik prim yatırması hakkı öncelikle bir fesih sebebi olup olmayacağı merak edilmektedir.

İşverenin sgk ya eksik prim yatırması hakkı kişi için bir fesih sebebi olabilir. Yani burada işçi ile işveren arasında bir anlaşma varsa fesih sebebi olmaz. Ancak işçi bunu bilmiyor ise bu durumda fesih sebebi ortaya çıkabilir. Çünkü burada eksik yatırılan bir prim söz konusu olmaktadır. Fesih hakkı bu gibi durumlarda ön plana çıkmaktadır. Bu sadece çalışan kişiye verilmiş olan haklardan birisidir.

İşverenin SGK ya Eksik Prim Yatırması

İşverenin sgk ya eksik prim yatırması hakkı işçinin de haberi olmadan yapılmış ise burada fesih sebebi ortaya çıkar. İşverenin sgk ya eksik prim yatırması karşılıklı da olabilen bir durum olabilir. Öncelikle burada karşılıklı bir sözleşme yani kabul durumu varsa eğer burada eksik prim sonucu fesih hakkı ortaya çıkmaz. Ancak böyle bir durum yoksa eğer fesih hakkı ortaya çıkar. Sgk ya yatırılan eksik prim ne kadar ise işveren bunu tamamlamak durumumdadır. Yani bu durum işveren ve işçi arasındaki temel hak ile alakalı olan bir durumdur.

İşveren ve Sgk Primi

İşveren sgk ya çalıştırdığı kişi için belli bir ücret yatırması gerekir. Bu ücret belli ve değişmez olacak şekilde yatırılır. Yani burada bir eksiklik olması durumu söz konusu olmaz. Eğer herhangi bir eksiklik söz konusu olur ise çalışan kişi bunu bir hak olacak şekilde işverene sunabilir. Bunun sonucunda da fesih denilen bir durum ortaya çıkar. İşverenin sgk ya eksik prim yatırması durumu da bu şekilde ortaya çıkan temel bir hak olarak sunulur.

İşverenin SGK ya Eksik Prim Yatırılması Hakkı Fesih Sebebi Midir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın