İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsteğe bağlı sigortalı nasıl olunur? Başvuru şartları konusuna ek olarak isteğe bağlı sigorta primi konusunda, isteğe bağlı sigorta başvurusu aşamalarını gösterdik.

İsteğe bağlı sigortalı nasıl olunur? Başvuru şartları Türkiye’de ikamet ettiği süre zarfında sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamayan ve Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarımızdan; zorunlu sigorta sahibi olmayı gerektirecek biçimde çalışmayan, sigortası olmasına karşın tam gün çalışmayan, malullük ve yaşlılık aylığı almayan, 18 yaşını doldurmuş bireyler bu şartları yerine getirmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu

Yukarıda bahsettiğimiz gerekli şartları yerine getiren ve ilk kez isteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak isteyen kişiler isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi adlı belge ile birlikte bulundukları bölgedeki sosyal güvenlik merkezlerine giderek başvurularını tamamlayabilirsiniz.

Başvuru İçin bir diğer seçenek ise e devlet üzerinden aynı belge ile başvuru talebinde bulunmaktır. İsteğe bağlı sigortalı olma durumu bahsi geçen kuruma ulaştığı gün itibariyle geçerli olmaktadır.

İsteğe bağlı sigortalı olma durumunun sona ermesi ise bu konumda bulunan kişilerin sona erdi talebi ile primin ödendiği gününün beraberinde sona ermektedir. Böylelikle isteğe bağlı sigortalı nasıl olunur? Başvuru şartları nelerdir konusunu adım adım aktarmış olduk.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi

İsteğe bağlı sigorta primi  prime esas olan günlük kazancınızın alt ve üst sınırı arasında bulunma şartıyla beyan edilen günlük kazancınıza göre belirlenmektedir. Ödemekle yükümlü olduğunuz aylık prim miktarı bildirilen prime esas olan günlük kazancınızın 30 katının yüzde 32 si oranındadır. Bu tutarın yüzde 20’lik bölümü malullük,  ölüm ve yaşlılık sigortası primidir.

Yüzde 12’lik bölümü ise genel sağlık sigortası primini oluşturmaktadır. 2021 yılı itibariyle bu aylık prim tutarı yaklaşık olarak 1200 lira olmaktadır. Bu tutarı ödediğiniz takdirde isteğe bağlı sigortalı nasıl olunur? Başvuru şartları hususlarını size bildirmemiz ile isteğe bağlı sigorta sahibi olabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur? Başvuru Şartları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın