İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet tarafından belli bir prim ödemeyi tamamlayan kişilere isteğe bağlı olarak emeklilik hakkı tanınmaktadır.

İsteğe bağlı emeklilik son zamanlarda birçok kişinin tercih ettiği emeklilik şekli olup 2022 isteğe bağlı emeklilik koşullarının ele alınmasından büyük bir avantaj taşımaktadır. Burada özellikle 2022 yılından isteğe bağlı sigorta üzerinde istenmektedir. Prim tutarları da yeni yılla beraber büyük bir değişiklik göstermektedir.

İsteğe bağlı olarak gerçekleşen para yatırmak isteyen yeni bütçe üzerinden hesaplama yaparak belli bir tutar ödemeye hak kazanacaklardır.

  • 2022 yılı için isteğe bağlı olarak sigorta kapsamında ele alınmak için belli bir tutar prim ödeyerek emekli olabilecek kişiler üzerinden toplam olarak 1.772 TL değerinde belli bir tutar almaya hak kazanabilmektedir.
  • Yukarıda yer alan tutar belli bir oranda ele alınması gereken tutar olmaktadır.
  • İsteğe bağlı olarak emeklilik hakkına sahip olan kişilerin de aynı zamanda sigorta primi için yatırabilecekleri tutarda da değişiklik yaşanmıştır.

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Ne Demektir?

İsteğe bağlı olarak yatırılan tutar ile beraber var olan sigortası olmayan ya da herhangi bir iş yerinde çalışmayan kişiler tarafından yapılan bir uygulamadır. Burada yer alan uygulama üzerinden de vatandaşların aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir.

  • Öncelikle kişinin belli bir iş yerinde önceden çalışmış ya da part time bir şekilde çalışmaları gerekmektedir
  • Yani kişinin 4A kapsamında en az bir süre çalışmış olması gerekmektedir.
  • Vatandaşlar emekli olabilmek için belirlenen tutarı kendi cebinden ödemesi gerekiyor.
  • Kişilerin herhangi bir yerden sigortalı olabilmesi için Genel Sigorta Kapsamında değerlendirilmektedir. Burada ele alınan kapsama bağlı olarak kişi sigortalı olarak emekli olabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın