İşsizlere Prim ve Sağlık Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genel sağlık sigortasından kimler yararlanabilir? Sigortalı bir işte çalışmayanlar belirli prim ödeyerek aile boyu sağlık hizmetinden yararlanabiliyor.

Genel sağlık sigortasından kimler yararlanabilir? İşsizlik ödeneği bitiminden sonra işsizlik durumu devam ederse gelir testine girmeniz gerekir. Test sonrasında hane geliri hesaplanır. Kişi başına gelir asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda prim ödemeden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Genel sağlık sigortası T.C. vatandaşlarının sağlık riskleri ile karşılaşmaları durumunda gerekli desteği sunar.

Eski zamanlarda SGK bağlı kişiler bu hizmetten yararlanıyordu. Herkesin sağlık hizmetlerine eşit şekilde yararlanma imkanı bulunmuyordu. Genel sağlık sigortası ile insanlar ekonomik gücüne bakılmadan sağlık desteği almaya başladı.

Kimler GSS Kapsamında?

Sigortalı olarak çalışan vatandaşlarla beraber emekliler ve dul yetim aylığı alanlarda yararlanabilir. Emekliler ve dul yetim aylığı alanlar prim ödemeden sağlık hizmeti alabiliyorlar. Bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de prim ödemeden sağlık hizmetinden yararlanabilir.

Gelir Tespiti Zorunlu Mu?

Sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için hane gelirinin hesaplanması gerekir. Gelir tespiti sonrasında sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hane geliriniz düşük çıkması durumunda herhangi bir şekilde prim ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan muhtaç durumdaki kişiler prim ödemeden sağlık desteğinden yararlanabiliyor. Hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin fazla olması durumunda belirli oranda prim ödeyerek sağlık desteği alabilirsiniz.

GSS primini ödeyen kişilerin SGK’ya 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir. Borç gününüz fazlaysa sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız. Prim borcunu ödemeyi geciktiren kişilerin mutlaka bu konuya dikkat etmesi gerekiyor. GSS tüm T.C. vatandaşlarını kapsayan genel bir sağlık sigortasıdır. Herhangi bir işte çalışmıyorsanız gelir tespiti yaptırarak sizde GSS desteğinden yararlanabilirsiniz.

İşsizlere Prim ve Sağlık Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın