İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır, Bildirim Süresi Ne Kadardır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş kazası bildirimi, sigortalı çalışanın kanunda tanımlı olan bir kaza geçirmesi durumunda işverenin bu durumu gerekli mercilere bildirmesidir.

 İş kazası, 5510 sayılı kanun gereğince sigortalının bedenen veya ruhen engelli hale gelmesine neden olan olaya denir. İş kazası bildirimi sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı imkanlardan faydalanabilmesi için yapılması gerekir.

İş Kazası Bildirimi Nereye, Nasıl Yapılır?

Kaza gerçekleştikten sonra kanunda belirtilen süre içerisinde iş kazası Sosyal Güvenlik Kurumu’na işveren tarafından bildirilmelidir. Bu bildirim online olabileceği gibi fiziken de yapılabilir. SGK’nın sitesinden ulaşabileceğiniz İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim formunu doldurup posta yoluyla gönderebilir ya da kendiniz kuruma teslim edebilirsiniz. Aynı işlemi SGK’nın resmi sitesinde bulunan İş Kazası Meslek Hastalığı E-Bildirim sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. Online bildirim yaptığınız takdirde kuruma tekrardan formu vermenize gerek yoktur.

İş Kazası Bildirim Süresi

İş kazalarını bildirme sorumluluğu işverendedir. İşveren kaza gerçekleştikten hemen sonra kolluk kuvvetlerine durumu haber vermelidir. Üç iş günü içerisinde de Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmelidir. İşverenin kazayı bildirmemesi halinde çalışan da SGK’ya iş kazası bildirimi yapabilir. Gecikmeden dolayı çalışan hak kaybına uğramaz ve geçici işsizlik ödeneği alabilir. Eğer iş kazası işverenin olayı hemen öğrenemeyeceği bir koşulda gerçekleştiyse iş kazası bildirim süresi olayın öğrenildiği tarihten itibaren başlar. İşveren olayı öğrendikten sonra üç iş günü içerisinde SGK’ya durumu bildirmelidir. Kazanın olduğu tarihten itibaren kazayı SGK’ya bildirim süresi hiçbir koşulda bir aylık süreyi geçemez. Belirtilen süre içerisinde işverenin kazayı bildirmemesi halinde işverene idari para cezası kesilir. Ayrıca iş kazasının gerçekleştiği tarihle bildirimin yapıldığı tarihe kadar olan sürede SGK’nın çalışana ödeyeceği geçici iş göremezlik ödeneği işverenden tahsil edilir.

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır, Bildirim Süresi Ne Kadardır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın