İş Görememezlik Parası Aşıma Uğrar Mı?

iş görememezlik
iş görememezlik
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş kazası, meslek hastalığı ve emzirme gibi dönemlerde sigortalı çalışanın iş görememezlik raporu alması ve bu kapsamda devletin de bir ödeme yapması gerekmektedir.

Fakat söz konusu zaman içerisinde rapor parası alınmazsa, başvuru yapılmazsa ve benzer şekillerde bir takip etmeme durumu meydana gelirse, devlet ödemeleri zaman aşımına uğramaktadır.

Bu durumda da sigortalı çalışan, çalışamadığı zamanlara dair, zorunlu bir ödeme alamamaktadır. Bu nedenle eğer böyle bir durum söz konusu ise rapor parası mutlaka takip edilmelidir. Hatta geçmişe yönelik bir iş kazası, emzirme veya meslek hastalığı gibi bir durum var ise e – devlet üzerinden araştırma yapılabilir. Gerekli süre geçmedi ise rapor talebinde bulunulabilir.

Rapor Parası Zaman Aşımı Süresi

Rapor parası gibi bir durumdan haberi olmayan bazı çalışanlar geçici iş görememezlik ödeneği alma konusunda da sorun yaşamaktadırlar. Bu anlamda raporun alındığı günü takiben beş sene içerisinde ödeme ile ilgili başvuru yapılmadığı takdirde rapor parası zaman aşımına uğramakta ve artık talep edilememektedir.

Bu nedenle eğer sigortalı olarak çalışanların iş kazası, meslek hastalığı veya emzirme gibi geçmişe yönelik en fazla beş senelik unutulan rapor parası ödeneği varsa en hızlı şekilde bu para için Sosyal Güvenlik Kurumu’ na başvurmaları beklenmektedir. Aksi takdirde beş sene geçtikten sonra talep edilen ödemeler, SGK tarafından gerçekleştirilmeyecektir.

İş Görememezlik Parası Aşıma Uğrar Mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın