İhbar Tazminatı Alırken Dikkat Edilecekler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İhbar tazminatı alırken dikkat edilecekler nelerdir? İhbar tazminatı, iş akdinin sonlanması nedeniyle ortaya çıkar. İşçi haklarından bir tanesidir. İşçinin hakkı olan ihbar tazminatında dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle bir araya getiriyoruz.

İhbar tazminatı alırken dikkat edilecekler nelerdir?  İşveren, işçisini gerekçe olmadan işten çıkartmaya karar verirse belirli bir süre sunması gerekir. Bu süre içerisinde işçi kendisine yeni bir iş arar. İşveren, bu dönem boyunca işçisini çalıştırmak ve ücretini ödemek zorundadır. İşveren, işçiyi belli bir süre çalıştırmak istemeyebilir. Bu tip durumlarda da ise ihbar tazminatı ödemesi gerekir.

İhbar Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir?

İşveren herhangi bir sebep belirtmeden iş akdini fesih ettiği durumlarda ihbar tazminatı ödemek zorundadır. Ayrıca belirli koşullarda işçi de işverene bazı durumlarda ihbar tazminatı ödemektedir. İşçi, kanunda belirtilen süre içerisinde haber vermeden işini bırakırsa ihbar tazminatı ödemek zorundadır. İhbar tazminatında temel amaç, çalışanın ya da işverenin belirlenen sürede gerekenleri yapmasıdır.

İhbar Tazminatı Süresi Ne Kadardır?

İhbar tazminatı süresi çalışma zamanına göre değişmektedir. Bu süre;

  • 6 aydan az çalışanlar için 2 hafta,
  • 6 ay- 1.5 yıl için 4 hafta,
  • 1.5 – 3 yıl için 6 hafta,
  • 4 yıldan da fazla çalışanlar için 8 hafta olarak belirlenmiştir.

Dikkat Edilecek Noktalar

İhbar tazminatı almak için bazı konulara dikkat etmek gerekir. İhbar tazminatı sadece çalışana ödenmez. Bazı durumlarda işçide tazminat ödeyebilir. İhbar tazminatı süresi ile yıllık izin aynı zamana denk getirilemez. Bu süreç içerisinde işveren çalışana gün içinde 2 saat iş arama izni vermek zorundadır. Bu dönemde herhangi bir ücret kesintisi yapılmaz. Çalışan kendi isteği ile işten ayrılıyorsa bu durumda ihbar tazminatı almamaktadır. Bu gibi durumlarda işveren ihbar tazminatı hakkında bulunabilir.

İhbar Tazminatı Alırken Dikkat Edilecekler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın