İhbar Süresi Nedir, İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İhbar süresi, kısa bir tabirle işçinin işten çıkarılması için verilen süredir. İşten çıkma süresi dolmadan, işçinin işten ayrılması veya işverenin işçiyi çıkarması, ihbar tazminatı alınmasının yolunu açar.

 İhbar süresi, işçilerin vermiş olduğu hizmet sürelerine göre değişiklik göstermektedir. 6 aydan az çalışan bir işçi, 2 hafta öncesinde bilgi verebiliyorken 3 yıldan fazla çalışan işçi, 8 hafta öncesinde işten çıkacağı bilgisini vermelidir.

3 Ay Çalışan İhbar Tazminatı Alabilir Mi?

İhbar tazminatı, işçinin, çalışma süresi için anlaşılan tarihten önce işten çıkarılması halinde doğan bir haktır. Aynı zamanda işçi, işverene gerekli süre içerisinde bilgi vermeden işten ayrıldığında da işveren ihbar tazminatı alma hakkına sahiptir.

3 ay çalışanlar için de ihbar tazminatı verilmektedir. Bu süre yasalarda 6 aydan az çalışan olarak düzenlenmiş ve 6 aydan az çalışan her işçi için 2 haftalık ücretinin ödenmesi gerektiği yasalarla koruma altına alınmıştır.

İşten Çıkarken İhbar Süresi Zorunlu Mu?

İş Kanunu kapsamında, iş sözleşmelerinde verilen tarihlerden önce işten ayrılmak için geçerli sebepler ifade edilmiştir. Eğer işçi, haklı sebeplere sahipse, iş sözleşmesini tek taraflı feshedebilir, bu durumda işverene tazminat ödemez. Ancak haklı gerekçeler söz konusu değilse ihbar süresi zorunludur.

İhbar süresi, işçilerin çalışma sürelerine göre düzenlenmiştir. 6 aydan başlayan düzenlemeye göre 6 aydan az çalışan işçi, 2 hafta öncesinde işverene işten ayrılacağını bildirmelidir. Bu durumda işveren, işçiyi 2 hafta daha yasal olarak çalıştırma hakkına sahiptir.

İhbar tazminatı, işçinin sözleşmede yer alan süre içerisinde, gerekçe göstermeksizin ve işverene bilgi vermeksizin işten ayrılması halinde ödenmesi gereken tazminattır. Bu durum, tam tersi olarak da işleyebilir ve işveren, işçiye tazminat ödeme sorumluluğunda kalabilir.

İhbar Tazminatı Ne Zaman Verilir?

İhbar tazminatı alınması için bir işe sözleşme ile girilmiş olması ve 1 gün dahi olsa da çalışılmış olması yeterlidir. Eğer işveren, ikinci gün işten çıkarırsa, 2 haftalık ücretinizi ödemekle yükümlüdür. İhbar süresi, çalışma uzunluğuna göre en az 2 hafta öncesinden işverene bildirilmelidir.

 

İhbar Süresi Nedir, İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın