Hamile ve Doğum Yapan İşçi Hakları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde çalışan kadınlar için hamilelik sürecinde geçerli bazı özel durumlar vardır, özel izin ve haklar, doğum yapan işçi hakları olarak bilinir.

Doğum yapan işçi hakları her zaman çalışan kadınlar tarafından araştırılır. Özellikle zorlu bir süreç olan hamilelik dönemini, biraz olsun kolaylaştırmak ve sonraki sürece destek olmak adına bazı özel izinler ve haklar kullandırılır. İşveren hem hamilelik haklarını hem de doğum haklarını işçisine vermek zorundadır.

Hamilelik Süreci Hakları

  • Hamile kadınlar bu süreçte rutin olarak doktor kontrollerine gitmek zorundadır, özel bir durum yoksa aylık olarak planlanan bu kontrollere işveren, maaş kesintisi yapmadan izin vermek zorundadır.
  • Aynı zamanda hamilelerin gece çalışması yasak ve günlük çalışma süresi 7,5 saatle sınırlıdır. Eğer ani gelişen bir durum olursa ve raporla belgelenirse, işveren daha az bir çalışma süresi belirlemek zorundadır.
  • Hamileler ağır işlerde çalıştırılamaz, eğer böyle bir departmanda çalışıyorlarsa, geçici olarak farklı bir birimde çalışmaları sağlanmalıdır. Bu da en önemli hamile işçi haklarındandır.
  • Hamileler, tekli gebeliklerde 32. Haftadan itibaren 8 haftalık izne çıkabilir. Bu izin çoklu gebeliklerde 30. Haftadan itibaren başlar.

Kadın İşçilerin Doğum Sonrası Hakları

  • Doğum gerçekleştikten sonra tekli gebelikler için, 8 hafta; çoklu gebelikler içinse 10 haftalık bir analık izni söz konusudur.
  • Analık izni sona ererse ve eğer anne gerek duyarsa bu izin 6 aya kadar uzatılabilir. Yıllık izin süresine dâhil değildir.
  • Kadın işçiler için günde 1,5 saatlik bir emzirme izni söz konusudur. İşçi bunu mesai saati içinde dilediği saat dilimlerinde kullanabilir. Bu süre günlük çalışma süresinden düşülmez. Ayrıca yarı zamanlı bir işte çalışanlar analık süt izni hakkını kullanamazlar.
  • Analık izni biterse ve kadın işçi 30 gün içinde işverenden yarı zamanlı çalışma talebinde bulunabilir.

Hamile ve Doğum Yapan İşçi Hakları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın