Güvenlik Korucuların Sigortası Nasıl Olur?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güvenlik korucuların sigortası bu alanda çalışanların için yapılmaktadır. Çünkü bu kişilerde güvenlik sorumlu olan kişilerdir.

Güvenlik korucuların sigortası sgk tarafından yapılır. Ancak bunun için korucu olan kişi sgy ya direkt başvuru yapmalıdır. Böylece sgk da kişi için gerekli olan işlemi başlatır. Güvenlik alanı içinde yer alan bu kişiye o alana uygun olacak şekilde sigorta anında uygulanır. Bu sigorta üzerinden kişi otomatik olarak çalışmış sayılır.

Sgk pirimi de tıpkı diğer güvenlik görevlileri gibi ödenir. Yani bu prim dolduğu zaman da kişi doğrudan emekli olabilir. Burada sadece güvenlik korucuların sigortası eksiksiz yatmalıdır. Yani günün dolması gerekir.

Güvelik Korucuların Sigortasının Yapılması

Güvenlik korucuların işi birçok kişiye göre daha zor olur. Çünkü bu kişiler zorlu olan şartlarda ve yerde çalışırlar. Özellikle dağlarda ve sınır bölgelerinde bulunurlar. Bunun için de hayat güvencesi açısından sigorta gereklidir. Güvenlik korucu sigortasının yapılması için öncelikle korucu nerede görevini yapıyor ise orada çalıştığına dair bir belge almalıdır. Bu belge eğer köyde çalışıyor ise muhtardan alınabilir. Bunun dışında bir kasabada çalışıyor ise ona bağlı olan kaymakamlıktan alınabilir.

Güvenlik korucuların sigortası yapılması için mutlaka bu belgeye ihtiyaç duyulur. Bu belge sgk ya doğrudan verilir. Sgk da belgeyi inceledikten sonra gerekli olan işlem ne ise onu uygulamaya koyar. Böylece korucu çalıştığı süre boyunca sigortalı olur. Bu sigorta korucu için emekli olması açısından da gerekli olan bir duruma işaret eder. Bu yüzden çalışma belgesi ile birlikte bu sigorta sürecine anında başvuru yapılabilir. Böylece sigortalı olur. Güvenlik korucu sigorta süreci de çok kısa bir süre içinde yapılan işlemler ile gerçekleşir.

Güvenlik Korucuların Sigortası Nasıl Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın