Göçmen Vatandaşların Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazımızda merak ettiğiniz Bulgaristan askerlik borçlanmasına takılanlar için borçlanmaların nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz.Borçlanma esasına bağlı 3201 sayılı kanunun 6. Maddesini esas alarak askerlik borçlanması için vatandaşın bazı kriterleri sağlıyor olması gerekmektedir. Bu kriterler şunlardır;

  • 1 Ocak 1989 ve 8 Mayıs 2008 tarihleri arasında vatandaş olarak kayıtlı olduğu ülkeden göçe zorlanmış olması gerekmektedir.
  • Göç yapıldıktan sonra Türk vatandaşı olması gereklidir.
  • Turist vizesiyle gelen Bulgaristan göçmenleri yurtdışı borçlanması için Bulgaristan hizmetlerini borçlanma talep dilekçesini de eksiksiz olarak doldurmuş olması gerekmektedir.
  • SGK kurumlarından ya da kuruluşlarından maaş almaması gerekmektedir.

Askerlik borçlanması göçmen ve Türk vatandaşları için değişim göstermektedir. Türkiye’ye göç eden ve erken emeklilik imkanından yararlanmak isteyenlerin askerlik borçlanmasını gerine getirmesi gerekmektedir.  Bulunduğu ülkede 24 ay askerlik yapan kişiler 6 ay askeri borçlanması yapabilmektedir.

Talep Dilekçesini Doldururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Belgeyi doldururken doğru doldurmuş olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Belgeyi tamamladıktan sonra sosyal il güvenlik müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir. Borçlandıran hizmet zamanı yalnızca emekli ücretini kapsamaktadır.

Hangi Ülke Vatandaşları Bu Borçlanmadan Yararlanmaktadır?

Yararlanmak için zorunlu olarak göç etmiş olmanız gerekmektedir. Bu ülkeler;

Bulgaristan, Suriye ve Türkmenistan’dır.  Eğer siz de bu kriterlerden birine uyuyorsanız Bulgaristan’da emeklilik şartları kapsamında askeri borçlanmanız hakkında bilgi sahibi olabilir ve işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 Göçmen Vatandaşların Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın