Geçici İş Göremez Ödeneği Kimler Alabilir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağ-Kur sigortalıları belirli hallerde geçici iş göremezlik ödeneği alabilirken, her zaman geçici iş göremezlik ödeneği alamamaktadır.

Bağ-Kur sigortalılarının geçici iş göremezlik ödeneği alıp almayacağı konusu merak edilmektedir. Bağ-Kur sigortalıları belirli hallerde geçici iş göremezlik ödeneği alabilirken, her zaman geçici iş göremezlik ödeneği alamamaktadır.

Bağ-Kur’da herhangi bir geçici iş göremezlik ödeneği olmamasına rağmen 5510 sayılı Kanunun getirdiği yeni düzenlemede bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışanlara iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kolundan istirahatli bırakıldıkları günler için genel sağlık sigortası dahil prim ve her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla yatarak tedavi sonrası bu tedavinin gereği olarak istirahat raporu alması, şartıyla geçici işgöremezlik ödeneği ödenmektedir.

Ayrıca, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (1), (2) ve (4) alt bentlerine tabi çalışanlara 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması ve genel sağlık sigortası dahil prim ve her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla geçici işgöremezlik ödeneği imkanı getirilmektedir. İstirahatli bırakılan sigortalıya bu süre içerisinde çalışmama koşuluyla, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve sigortalı kadının analığı halinde verilecek geçici işgöremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde Kanunun 17 nci maddesine göre hesaplanacak günlük kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde ise 2/3 ü üzerinden hesap edilecektir.

Ancak, Bağkur sigortalarına iş kazası, meslek hastalığı ve analık halinde belli şartlarda geçici iş göremezlik ödeneği verilmesine rağmen hastalık halinde Bağ-Kur’lulara geçici iş göremezlik ödeneği verilmez.

Geçici İş Göremez Ödeneği Kimler Alabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın