EYT Yaş Günceli Ne?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EYT ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Emekli olmak için Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasasının çıkmasını bekleyen milyonlarca kişi EYT şartlarını araştırıyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde sona yaklaşılırken Beştepe’de dün önemli bir toplantı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fut Oktay başkanlığında yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı.

“Kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş üzeri fikir ortaya atıldı. Henüz nihai karar verilmedi, dün bu konunun görüşülmesi önemli.” diyen muhabir Duygu Ayaz Bayram “Toplantıda neden bunun üzerinde duruldu? Ortalama 2 milyon kişinin EYT’li olduğu planlanıyor. 1 milyon 700 bin kişinin özel sektör, 300 bin kişinin kamuda olduğu öngörülüyor. Çalışmada toplamda 2 milyon kişinin emekli olması durumunda enflasyona etkisi üzerinde duruldu. Bu kadar kişinin emekli olduğunda enflasyona etkisi ne olacak?

Şirketlerin mali yükünün artması, bu kadar çok çalışanın emekli olması durumunda mali yükün artmasıyla sorun yaşanmaması için nasıl bir tedbir alınabilir? Bu da sıcak başlıklardandı.

Aynı zamanda kamuya bir yük var bu da tartışıldı. Geniş katılımlı bir toplantıydı. Nihai karar verilmedi, önümüzdeki haftalarda bir toplantı daha olması planlanıyor. Şu anda EYT ile ilgili nihai karar ve taslak yok. Bunun için öngörülen tarih ocak ayı.” İfadelerini kullandı.

EYT Yaş Günceli Ne?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın