EYT İçin Uzmandan Dikkat Çeken Açıklama

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT düzenlemesi için geri sayım başladı. Milyonlarca EYT’linin merakla beklediği düzenleme aralık ayında çıkacak.

EYT’liler bu nedenle Meclis’ten çıkacak kararı dört gözle bekliyor. Yaklaşık 1,5 milyon kişiyi ilgilendiren düzenleme öncesinde EYT’liler askerlik, doğum borçlanması ve hizmet birleştirme işlemleri için SGK’da yoğunluk oluşturmaya başladı. 

 “EYT’liler bunları bilmiyorsanız emekli olursunuz ancak emekliliğiniz iptal edilir!” diyerek uyardı. Yasal kurallara dikkat etmeden emekli olanları kötü sürprizler beklediğini vurgulayan Erdursun, “Öncelikle herkesin şunu çok iyi bilmesi gerekir; bir kişi, bir iş yerinde fiilen, gerçekten çalışmadan kendisini sigortalı gösteremez. Bu duruma ‘’sahte sigortalılık’’ denir.” ifadelerini kullandı.

“Emekli olabilmek için en önemli şartlardan biri ‘‘PRİM GÜNÜ’’dür. SSK’dan emekli olmak için kendi adına iş yeri olan ya da şirket ortağı olanlar başta olmak üzere eksik gününü tamamlayıp SSK’dan emekli olmak isteyenlerin kendilerini çalışmadan sigortalı göstermeleri ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktadır.  1.3.2011’de 6111 sayılı yasa ile kendi adına iş yeri olan ya da şirket ortağı olanların başka bir iş yerinde çalışmasına izin verildi, ancak çalışmasına izin verildi, sahte sigortalılığa izin verilmedi.

Bir kişi, bir iş yerinde gerçekten fiilen çalışan ise sorun yok ancak gerçekten çalışmadan sigortalı gösterilmek 1.10.2008’de 5510 sayılı yasada çok net tarif edildi.  Emekli olursunuz, yıllarca emekli aylığı alırsınız, denetime tabi tutulduğunuzda sahte sigortalı olarak geçen günleriniz iptal edildiğinde, emeklilik için prim eksiğiniz kalırsa ilk emekliliğe müracaat tarihi itibariyle emekli aylığınızı yasal faizi ile birlikte geri ödemek zorunda kalırsınız, emeklilik sürecinde sağlıktan hizmetlerinden faydalanmış iseniz bu durumunda ayrıca sağlık hizmetlerinin parasını da faiziyle ödemek zorunda kalırsınız…

EYT İçin Uzmandan Dikkat Çeken Açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın