Ev Hizmetlerinde Çalışanların SGK Primleri ve Maliyetleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ev hizmetlerinde çalışanların SGK primleri ve maliyetleri günlük 2,39₺. Ev hizmetlerinde çalışanların sigortası iki çeşittir. Ev hizmetinde çalışanlar emeklilik fırsatına da sahiptir.

Ev hizmetlerinde çalışanların SGK primleri ve maliyetleri hususu 10 günden fazla yahut 10 günden az süre ev hizmetinde çalıştırılan kişileri ilgilendirmektedir.

Temizlik, yemek, çamaşır, bulaşık, bahçe işleri, çocuk veya yaşlı bakımı gibi işlerin evdeki bireyler haricinde kişiler tarafından yapılması ev hizmeti kapsamına dahil olmaktadır.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortası

Evde hizmet çalışanların sigortası iki açıdan ele alınır. İşi yapan bireylerin bir ay içinde de 10 günden az ya da 10 günden daha çok olması şeklinde ayrılır.

Bu hususa göre yol izlenecektir. Bir ay içerisinde 10 günden az hizmet eden bireyler iş kazası, meslek hastalığı açısından sigorta kapsamında olacaktır.

Beraberinde kişilerin primleri işveren tarafından ödenmektedir. Bunun yanında sigortalı kişiler diledikleri takdirde peşi sıra gelen ayın sonuna kadar ev hizmetinde çalışanlar emeklilik ve GSS primi ödeme şanslarına sahiplerdir.

Ayda 10 gün üzerinde Ev hizmetinde çalışan bireylerin primleri yine işveren kişilerce kolay işverenlik uygulamaları altında ödenmektedir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Prim Maliyeti

Kabaca ikiye ayırdığınız husus çerçevesinde ev hizmetlerinde çalışanların SGK primleri ve maliyetleri şöyledir; çalışan birey 10 günden az süreyle ev hizmetinde bulunan ve sigortalı çalıştırılan kişiler adına işveren tarafından o günkü asgari ücretin günlük payının yüzde ikisi oranında prim ödenmektedir. Bu tutar ise 2, 39 liraya tekabül etmektedir.

Bununla birlikte ev hizmetlerinde çalışanların SGK primleri ve maliyetleri içerisinde yer almayan 10 günden az çalışan bireylerin emeklilik gerçekleştirmeleri adına aylık yaklaşık 1200 liralık bir ücret ödemeleri gerekmektedir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların SGK Primleri ve Maliyetleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın