Erken Emekli Nasıl Olunur?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de milyonlarca çalışanın en büyük beklentisi emekli olabilmek. Emeklilik geçtiğimiz yıllarda özellikle maaşlar düşünüldüğünde çok da cazip gelmiyordu. Peki, erken Emekli Nasıl Olunur? Detaylar haberimizin içeriğinde.

Daha sonraki yıllarda yapılan düzenlemeler ile istenilen seviyede olmasa da emeklilerin ücretlerinde iyileştirmeler yapıldı. Garanti ücret olması, sürekliliğinin bulunması ve ölüm hâlinde geride kalanları da koruması bakımından emeklilik hâlâ önemli bir güvence olarak karşımızda duruyor

  1. Sigortalı olduktan sonra belli bir sürenin geçmesi. (Çalışma zorunluluğu yok.)
  2. Belli bir süre sigortalı olarak çalışıp prim ödemek.
  3. Belli bir yaşa gelmek. (Bunu ilk işe giriş tarihi belirliyor.)

Bu şartların üçü birden gerçekleşmeden emekli olma imkânı malullük, engellilik gibi istisnalar hariç yok. Ancak yukarıdaki şartları değiştirmek, azaltmak, geri çekmek gibi fırsatlar var.

Kadınlar Erken Emekli Nasıl Olur?

Türk sosyal güvenlik sisteminde bazı mesleklere ve bazı gruplara emeklilik konusunda pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Bu grupların üstlendikleri işlerden dolayı daha erken emekli olmalarının önü açılmıştır. Bu grupların başında ise kadın çalışanlar gelmektedir.

Çocuğa bağlı borçlanmalar, staj gibi detaylar kadınların daha erken emekli olmasını sağlıyor. Başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan kadınların erken emeklilik imkanı bulunuyor. Bu durumdaki kadınların 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her gün 1.25 gün olarak hesaplanıyor.

Bir çok kadın sigortalı bu haklardan haberi olmadığı için yararlanamıyor. Özellikle doğum borçlanması kadınlar için erken emeklilik konusunda büyük avantaj sağlıyor. Bu nedenle doğum borçlanması hakkında hakkında daha detaylı bilgi vermekte fayda var.

 

Erken Emekli Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın